ARYA, Akredite Edilmiş Lisanslı Melek Yatırımcı Ağı Oldu!

Arya, Hazine ve Maliye Bakanlığı nezdinde BKY (Melek Yatırımcı) Lisansına sahip oldu.

Kadın liderliğinde dünyayı değiştirme vizyonuyla kurulmuş sosyal girişim, Arya Kadın Yatırım Platformu; hızlı uyum sağlama yetkinliğini kullanarak, değişen koşullara ve ihtiyaçlara göre aksiyon alarak etki alanını büyütmeye devam ediyor. Bu süreçte kadın girişimcilere yatırımın artması için kadın yatırımcı sayısının da artmasını önemseyerek çalışmalarını yürütüyor.

ARYA Kadın Yatırım Platformu (ARYA), 2020 yılında kurduğu Yatırım Komitesi ile kadın ortaklı, ölçeklenebilir girişimlere yatırımlarını artırdı. 2021 yılı içinde sekiz girişime toplamda 1 milyon $ yatırım yaptı. ARYA Yatırım Direktörü Özlem Tümer Eke yaklaşık sekiz aylık bir sürecin sonunda akredite edilmiş lisanslı melek yatırımcı ağı olmanın ekosistem için pek çok açıdan önem taşıdığını anlattı. ‘Bir üyelik platformu olan ARYA’da, üyelerimizin Bireysel Katılım Yatırımcısı Lisansı almalarına aracı olacağız. Şimdi bu lisansı almak isteyen üyeler adına başvuruları yapıyoruz. Sonrasında da vergi teşvikinden faydalanmaları için, yaptıkları yatırımların Hazine Bakanlığına bildirilmesi işini onlar adına biz yapacağız.’ sözleriyle bu lisansın üyeler açısından ne ifade ettiğini özetledi.

ARYA Kadın Yatırım Platformu Kurucusu ve Yatırım Komitesi Başkanı Ahu Serter, ARYA’nın üstlendiği önemli misyonlardan birinin, daha çok kadının melek yatırımcı olması ve bu sayede daha çok kadın girişimcinin yatırıma erişmesi, girişimlerini büyütebilmesi olduğunu anlattı. ‘İlk yatırımını ARYA ile yapan yatırımcı sayısı şu an 23 ve bu gruptaki 17 kadın ilk yatırımını ARYA Yatırım Günleri sayesinde gerçekleştirdi.’ dedi ve sözlerine şöyle devam etti ‘Daha fazla kadının finansmana erişmesi önceliğimiz. ARYA, Türkiye’de kadın girişimcilere yatırımı önceliklendiren, yatırımın yanı sıra kadın girişimcilerin yetkinliklerinin geliştirilmesi konusunda kapsamlı eğitim programları düzenleyen, networkün gücünü girişimciler için kullanan tek kurum. ARYA Kadın Yatırım Platformu, VC’ler arasında kadın  girişimcilere yatırım konusunda farkındalık yaratmak için Türkiye ve Komşu ülkelerde Kadın Girişimcilere 100 milyon Dolar Fon kampanyası başlattık. Şimdi, BKY lisansı ile kadın yatırımcılarımızın lisans sahibi olup, yatırımlarını güvenle yapmalarını ve vergi indiriminden faydalanmasını sağlayacağız. ARYA Fon gündemimizde. Yakın zamanda detaylarını paylaşacağız. Çabalarımıza katkıda bulunmak ve birlikten güç yaratarak kartopu etkisiyle daha çok başarılı girişimci kadının ekonomimize değer yaratmasına imkan sağlamaya davet ediyorum.’

ARYA Kadın Yatırım Platformu yatırım ekibi, her ay düzenlediği Yatırım Günü’nde kadın ortaklı girişimleri Yatırım Komitesi ile buluşturuyor. ARYA Yatırım Komitesi, deneyimli melek yatırımcılar ve kurumsal yatırımcı temsilcilerinden oluşuyor. 2021 yılı içerisinde toplamda yapılan 230 girişim görüşmesi sonucunda seçilen 26 girişim Yatırımcı Günü’ne davet edildi ve 8 girişim yatırım aldı.


Arya Kadın Yatırım Platformu Hakkında:

Kadın liderliğiyle dünyayı dönüştürme vizyonuyla 2013 yılında kurulan Arya Kadın Yatırım Platformu, bir sosyal girişimdir. Kadın girişimcilerin finansa erişiminde kolaylaştırıcılık rolü üstlenir ve kadın girişimcilere bilfiil yatırım yaparken, daha çok kadının yatırımcılığı öğrenip deneyimlemesi ve üyelik programlarıyla da profesyonel yaşamlarında birbirlerini güçlendirmelerini sağlar. Eğitim programları, etkinlikler ve networking faaliyetleri düzenler.

Kuruluşunda bu yana on beş kadın ortaklı girişime, 3,5 milyon $ yatırım ARYA Kadın Yatırım Platformu olarak, sadece yatırımın yeterli olmadığını gördüğümüz bu süreçte, sermaye kadar önemli olan diğer ihtiyaçları da çalışma programımıza aldık;

  • Yatırıma hazırlık hızlandırma programları,
  • Üyelerimize özel eğitimler,
  • Hem kurumumuza hem de üyelerimize katkı sağlayacak kurumsal iş birlikleri,
  • Mentorluk programları,
  • İlham verici etkinlikler, kulüp buluşmaları, ile yolumuza devam ediyoruz.

Hızlı uyum sağlama yetkinliğimizi kullanarak, değişen koşullara ve ihtiyaçlara göre aksiyon alarak etki alanımızı büyütmeye devam edeceğiz.

Scroll to Top