ARYA, Beyond the Billion iş birliği ile “Türkiye ve Komşu Ülkelerde Kadın Girişimcilere 100 Milyon Dolar Fon” Kampanyası Başlatıyor!

Sosyal girişim ARYA Kadın Yatırım Platformu (ARYA), BEYOND THE BILLION ile iş birliği içerisinde bir taahhüt kampanyası başlatıyor: “Türkiye ve Komşu Ülkelerdeki Kadın Girişimciler İçin 100 Milyon Dolar”. Bu girişim, ARYA’nın, kadınları ekonomik olarak güçlendirecek sürdürülebilir ve kapsayıcı ekonomiler yaratmaya yönelik uzun vadeli stratejisinin bir parçası. ARYA, bugüne kadar yatırım komitesi ve stratejik ortaklıkları aracılığıyla kadın ortaklı girişimlere yaklaşık 3 milyon doları aşan tutarda yatırım yaptı. Bu kampanya, 2023 yılına sonuna kadar ulusal ve bölgesel ölçekte kadın ortaklı girişimlere yatırımları artırmak hedefiyle oluşturuldu.

Daha yüksek performans göstermelerine rağmen kadın girişimcilerin sermayeye erişimi çok düşük. BEYOND THE BILLION’ın Kurucuları ve Yönetici Ortakları Shelly Porges ve Sarah Chen, yatırımcıların kadın kuruculara 1 Milyar Doların üzerinde  yatırım yapılması taahhüdünde bulunması için 2018 yılında başlattıkları kampanya hedefini, dokuz aydan kısa bir sürede gerçekleştirdi. Şimdi BEYOND THE BILLION (MİLYARLARIN ÖTESİNE) gidiyorlar – daha çok kadının yatırım fonlarında yer almalarına odaklanıyorlar. ARYA Kadın Yatırım Platformu, Porges ve Chen’in deneyimlerinden yararlanarak Türkiye’de ve bölgede kadın ortaklı şirketlere yatırımları artırmak için taahhüt kampanyası başlatıyor.

ARYA Kadın Yatırım Platformu’nun  kurucusu Ahu Serter, “2023 yılına kadar kadın kuruculara 100 Milyon Dolarlık yatırım yapmayı taahhüt eden bölgesel bir konsorsiyumu harekete geçirmeyi ve finansman iletişim hattını hızla artırmayı hedefliyoruz” dedi. “Daha fazla kadının finansmana erişmesi önemli. Bu hedefe ulaşmanın birçok yolu var. ARYA Kadın Yatırım Platformu, VC’ler arasında kadın  girişimcilere yatırım (gender investing) konusunda farkındalık yaratmak için BEYOND THE BILLION girişimiyle ortaklık kuruyor. Risk sermayesinin yalnızca %2,2’si kadın kuruculara gidiyor ve bölgemizde bu daha da az. ARYA da daha fazla kadın yatırımcının karar verici pozisyonlarında olması için çalışıyor. Böylece masanın her iki tarafında da cinsiyet eşitliği sağlanabilir. ARYA Kadın Yatırım Platformu, dünyayı kadın liderliğiyle dönüştürme vizyonuyla kuruldu. Şimdi küresel ortaklıklar ve yaklaşık 300 üyemizin gücü ile hem ülkemizde hem de komşu ülkelerde daha büyük bir etki yaratacak şekilde etki alanımızı genişletmeyi planlıyoruz.”

“Beyond the Billion olarak bizler, bu bölgede kadın tarafından kurulmuş, girişimi desteklenebilir işletmelerin ölçeklendirmesi gereken finansmana erişim sağlamak için Ahu Serter ve ekibi Arya Kadın Yatırım Platformu’nda ortaklık yapmaktan mutluluk duyuyoruz. Agritech, cleantech, edtech, healthtech ve daha pek çok sektörde yenilik yapan, en büyük sorunlarımızdan bazılarını çözen olağanüstü kadınların olduğunu görüyoruz ve ARYA’nın bu girişimi onların çalışmalarını ileriye götürecek ve dünyamızı iyileştirecek.”

Kampanyanın ilk katılımcıları Farklabs, F+ Ventures, ScaleX Ventures, 500 Startups Istanbul, 212, Yıldız Ventures, Domino Ventures ve TechOne Venture Capital. Arya Kadın Yatırım Platformu, VC’leri ve Yatırımcıları bu tür fonlara kampanyaya katılmaya davet ediyor.

Arya Kadın Yatırım Platformu 

Kadın liderliğiyle dünyayı dönüştürme vizyonuyla 2013 yılında kurulan Arya Kadın Yatırım Platformu, bir sosyal girişimdir. Kadın girişimcilerin finansa erişiminde kolaylaştırıcılık rolü üstlenir ve kadın girişimcilere bilfiil yatırım yaparken, daha çok kadının yatırımcılığı öğrenip deneyimlemesi ve üyelik programlarıyla da profesyonel yaşamlarında birbirlerini güçlendirmelerini sağlar. Eğitim programları, etkinlikler ve networking faaliyetleri düzenler. Kuruluşunda bu yana on beş kadın ortaklı girişime, 3,5 milyon $ yatırım ARYA Kadın Yatırım Platformu olarak, sadece yatırımın girişimci gelişim, yatırımcı gelişim eğitimleri ve mentorluk programlarını da çalışma kapsamına aldık. 

Beyond the Billion 

The Billion Dollar Fund for Women™, 2020 yılına kadar kadın kuruculara 1 MİLYAR $ yatırım yapmayı taahhüt eden küresel bir konsorsiyumu harekete geçirmeyi amaçlayan bir taahhüt kampanyası olarak başladı ve finansman hattını hızla artırdı. 9 aydan kısa bir sürede ulaşılan hedefle bugün, sermaye yığınının zirvesini hedefleyerek, çeşitlilik yoluyla getiri sağlayan Beyond The Billion™’u hedeflemektedir.

Daha fazla bilgi için;

iletisim@aryawomen.com adresine yazarak Kurumsal İletişim ekibimizden, ARYA Kadın Yatırım Platformu Kurumsal İletişim Uzman Yardımcısı Dilanur Kahya ile iletişime geçebilirsiniz.

Scroll to Top