Arya Retreat 2020 Finalistlerinden NutzenTech, Arya yatırımcıları ile ilk yatırım turunu kapattı

Arya Kadın Yatırım Platformu’nun 2020 Hızlandırma Programı mezunu, dünyamızın en büyük çevre sorunu olan iklim değişikliğine kalıcı çözümler bulmak için ortaya çıkan bir girişim olan NutzenTech, Arya yatırımcılarından ilk yatırımını aldı.

NutzenTech ekibiyle bir araya geldik ve onlardan hem Arya ile yolculuklarındaki deneyimlerini paylaşmalarını hem de girişimlerini anlatmalarını istedik.

Keyifli okumalar…

 

NutzenTech girişim fikriniz nasıl ortaya çıktı?

NutzenTech, dünyamızın problemini birebir yaşadığı en büyük çevre sorunu olan iklim değişikliğine kalıcı çözümler bulmak için ortaya çıkmıştır.

2016’da Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bir araştırmaya göre 70 yıldan beri her 1 sene içerisinde sadece çevre kirliliklerinden dolayı 12.6 milyon insan ölüyor. Yapılan araştırma ve geliştirme süreçleri sonucunda hava kalitesi istasyonları ve el aletleri olmak üzere başlıca iki teknoloji var. Bu iki teknolojinin ortak problemi tek noktada veri alıyor.

Bu problemlerin tespiti ve müşteri yorumları ile beraber onların ve dünyamızın bu problemlerine çözüm üretmek için teknolojinin de bizzat içinde bulunduğu geleceğimize yön verecek bir girişimi başlatmaya 3 kurucu ortak olarak karar verdik.

Girişiminiz nasıl başladı? Biraz girişiminizden, iş modeli ve teknolojinizden bahseder misiniz?

NutzenTech, müşterilerin çevresel ayak izlerini iyileştirmelerine olanak tanıyan veri ve teknoloji odaklı B2B ve B2G çözümleri sunan bir yeşil-teknoloji girişimidir.

Ürünümüz EnveDrone Data Box, üretim sonucunda çıkan hava, su ve katı atıkların içeriklerini ve miktarlarını raporlamalamaya ve 2-3 boyutlu haritalar üzerinde kirlilik kaynaklarını tespit etmeye olanak sağlıyor. Kendi elektriğini üreten drone-in-a-box sistemi sayesinde tamamen insansız bir kit olarak müşterilerimizle buluşturduğumuz ürünümüz, müşterilerimizle belirlediğimiz bölgede uçuşlarını tamamlayarak, onlara kullanımı kolay ara yüzümüz sayesinde verileri sunuyor.

Bu sayede mevcut durumda kullanılan tek noktalı veri alma sistemleri yerine direkt olarak kirlilik alanında verilerin alınmasını sağlıyor. Ayrıca iş sağlığı ve güvenliğinin riske atıldığı mevcut çözümlerin aksine, insansız bir şekilde verilen hizmet sayesinde hem finansal hem de insani olarak müşterilerimizi koruma altına alıyor.

Nutzentech’in en büyük amacı nedir?

NutzenTech, müşterilerin gelecek yatırımlarını yönetmelerine, süreç yönetimini kolaylaştırmalarına ve bu süreçlerin verimliliğinin artırılmasına yardımcı olacak donanımsal teknolojilerin entegrasyonunu sunuyor.

Aynı zamanda ürettiği ve geliştirdiği yazılımlar sayesinde, donanımlardan aldığı tüm verilerin kontrolünü “Veri Kontrol Üssü” ile oluşturacak bir hedef yolunda ilerliyor.

Nutzentech’in şehirlere, belediyelere, bireysel kullanıcılara ya da kurumsal şirketlere ne gibi bir faydası olacak?

Müşterilerimize sağladığımız asıl fayda onların saha içi güvenliklerini ve hava kirletme oranlarını doğru ve koordinatsal olarak görüntüleyerek çevreye bıraktıkları ayak-izini iyileştirmelerine yardımcı olacak.

 

Arya ile nasıl tanıştınız?

NutzenTech’in Arya yolculuğu, Kurucu Ortaklarımızdan Mirkan Emir Sancak’ın geçmiş senelerde bir etkinlikte Arya Yatırım Komitesi Başkanı Esra Talu ile karşılaşması ve Arya’nın vizyonuna ortak olmak istemesi ile başladı.

Hızlandırma programıyla neler öğrendiniz? Girişiminizde neler değişti?

Hızlandırma programı sayesinde girişimimiz baştan aşağı bir kurumsal kimlik kazanarak yatırımcılarımızın ve müşterilerimizin önüne çıkmaya layık hale geldi. NutzenTech’in finansallarından şirket vizyonuna kadar her aracını başta Esra Talu olmak üzere tüm değerli Arya liderleri ile beraber geliştirdik.

Pre-Retreat sonrası Retreat finalisti olmak size neler hissettirdi? Neler kattı?

Bizleri mutlu ve motive eden bir süreç oldu. Yatırımcılarla yoğun görüşmeler devam ederken, ekiplerimiz teknik geliştirmeleri sürdürdü. Kazandığımız motivasyon ile tüm yazılımsal teknolojilerimizin altyapılarının tamamen hazır olmasını sağladı. Arya referanslarımız sayesinde müşterilerimizin bizlere olan güveni arttı.

Arya’nın yatırım sürecindeki desteklerinden biraz bahseder misiniz?

Arya yatırım sürecinde bizlere finansal ve iş planlarımız konusunda yardımcı olarak NutzenTech’in ekosisteme ve iş dünyasına sağlam adımlarla girmesine yardımcı oldu. Ayrıca teknolojik geliştirmelerin ve gelişmelerin hızlıca kamuoyuna duyurulmasını sağladı.

Girişiminizle ilk ilgilenenler kimler oldu?

Mevcut durumda Türkiye, Sırbistan, Amerika ve İngiltere sahalarından ürünümüzle ilgilenen ve ayrıca Türkiye sahasından 48 adet niyet mektubu aldığımız müşterimiz var. Çimento, enerji, atık bertaraf sektörleri ürünümüzle en çok ilgilenen sektörlerin başında geliyor.

Yakın gelecekte nasıl bir iş planınız var?

Bizler ürünümüzü geliştirmek ve müşterilerimiz ile ürünümüzü buluşturmak üzerine planlanlamalar yaptık. Yeni ofisimizde17 kişilik dev bir kadro ile AR-GE sürecimizi tamamlayacağız. Yurtdışı pazarından yatırımcılar ve müşteriler ile iletişimlerimizi sağlayıp kısa vadede ürünümüzü yurtdışı pazarına da sunmak iş planımız arasında bulunuyor.

Yurtdışında ürüne ilgi nasıl? Hedef ülkeleriniz nelerdir?

Şu anda İngiltere daha sonra Sırbistan ve Amerika’dan yatırımcılar ve müşteriler ile görüşmelerimiz devam ediyor. Aldığımız geri bildirimler ışığında, müşterilerimiz ile geliştirdiğimiz ürünümüz yurtiçi ve yurtdışından yatırımcıların ve müşterilerin ilgisini çekiyor. Ürünümüzün bu kadar ilgi çekmesinin sebebi, direkt olarak problemi yaşayan müşterilerimizleçözüm üretiyor ve problemin çıkış noktasını kolaylıkla tespit edebiliyoruz.

Yatırımcılarınızla bağlantınızı nasıl kurdunuz? Yatırıma çıkılan rakam nedir? Kimlerden yatırım aldınız?

6 kişilik yatırımcı grubumuzla, Arya bünyesinde ve deep-dive toplantılarımızda Emin Ataç önderliğinde tanışma fırsatı bulduk. 5 milyon TL değerleme ile Emin Ataç liderliğinde Ali Seyhan, Sinan Göksel gibi değerli isimlerle anlaşarak Pre-Seed yatırım turumuzu kapadık.

Yatırım aldıktan sonraki iş planınız nedir?

Mevcut durumda alınan yatırım miktarı, Türkiye çevresel teknolojiler pazarı bünyesinde gelişmesi adına büyük önem arz ediyor. Bizler de bu bağlamda, vizyonumuz olan “Veri Kontrol Üssü” oluşturma doğrultusunda bu hedefe yardımcı olacak drone, sensor, kamera, yapay zeka, IoT gibi teknolojilerin üretilmesini sağlıyoruz. Ayrıca, ekibimizin yeni ofisimizde büyütülmesi için çalışıyoruz.

COVID’19’un etkisinasıl oldu?

Coronavirüs girişim sürecimizi hızlandırdı. Bizlere ekiplerimizle, yatırımcılarımızla ve müşterilerimizle hızlıca ve sonuç odaklı olarak bir arayagelebilmemizi sağladı.

NUTZENTECH HAKKINDA

Kurucular – Kısa Kısa:

Ayben Özkan, NutzenTech kurucu ortağı ve veri sistemlerinden sorumlu CTO’su olarak görev alıyor. Veri sistemleri, yazılım geliştirme, sensör sistemleri, mikro bilgisayar sistemleri konularında uzman olduğundan dolayı girişime bu alanlarda katkıda bulunuyor.

Cihangün Ayyıldız, NutzenTech kurucu ortağı ve insansız sistemlerinden sorumlu CTO’su olarak görev alıyor. Drone sistemleri, yapay zeka sistemleri, yazılım geliştirme, insansız hava-kara-deniz araçları konularında uzman olduğundan dolayı girişime bu alanlarda katkıda bulunuyor.

Mirkan Sancak, NutzenTech kurucu ortağı ve CEO’su olarak görev almaktadır. İş geliştirme, yatırımcı ilişkileri, satış, pazarlama, finans konularında uzman olduğundan dolayı girişime bu alanlarda katkıda bulunuyor.

Ödüller:

Teknofest 4.’lük başarısı

Startuppıll top 10 dronestartup

İletişim:

info@nutzentech.com

nutzentech.com

https://www.instagram.com/nutzentech/
https://www.linkedin.com/company/nutzentech
https://www.crunchbase.com/organization/nutzentech

Daha önce yayınlanan haberler:

https://startupill.com/56-drone-startups-taking-2020-by-storm/
https://blog.itucekirdek.com/tag/nutzentech/
https://www.crunchbase.com/hub/istanbul-companies
https://egirisim.com/2020/12/01/workup-girisimlerinden-nutzentech-5-milyon-tl-degerleme-ile-yatirim-aldi/
https://www.youtube.com/watch?v=xwYt2earxLo
https://webrazzi.com/2020/08/05/workup-girisimcilik-programinin-7-donem-girisimleri-belli-oldu/
https://www.isbank.com.tr/bankamizi-taniyin/workup-girisimcilik-programi-yedinci-donem-girisimleri-belli-oldu
https://expertdojo.com/members/mirkan-sancaknutzentech-com/friends/https://farklabs.com/arya-hizlandirma-programi-2020-girisimcileri/
https://www.ekonomidunya.com/kadin-girisimciler-yatirimcilarin-karsisina-cikti/30747/
https://capslocknext.com/atik-takip-problemine-cozum-getiren-nutzentech-5-milyon-tl-degerleme-ile-yatirim-aldi/

Scroll to Top