Arya Yatırıma Hazırlık Hızlandırma Programı’ndan 19 Girişimci Mezun Oldu

Arya Kadın Yatırım Platformu, Türkiye İş Bankası ve Fark Holding iş birliği ile düzenlediğimiz Arya Yatırıma Hazırlık Hızlandırma Programı’nı 19 girişimci başarıyla tamamladı.

Arya Kadın Yatırım Platformu’nda; kadın liderliğindeki şirketleri, kadının gücüne inanan kadın ve erkek yatırımcılar ile bir araya getiriyoruz. Girişimcilere yatırım bulmaktan öte, girişimci-yatırımcı ekosistemini tüm etki alanları ile güçlendirirken, aynı zamanda sosyal etkiyi de artırmak için birbirinden farklı organizasyonlar düzenliyoruz.

Her yıl farklı bir tema ile girişimcileri ve yatırımcıları karşılayan Arya Kadın Yatırım Platformu’nun bu yılki teması #reset… Kendimizi, zihnimizi, sistemlerimizi, girişimlerimizi #resetleyerek, yeni edindiğimiz bakış açılarıyla dönüşen dünyaya değer katmaya devam ediyoruz.

Kadın Girişimciler Arya ile büyüyor

Arya Kadın Yatırım Platformu’nun Fark Holding’in desteğiyle 2016 yılından itibaren düzenlediği ve 2018 yılında Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle de etki alanını genişlettiği Arya Yatırıma Hazırlık Hızlandırma Programı’ndan bu yıl 19 girişim mezun oldu. Arya Kadın Yatırım Platformu Yatırım Direktörü Özlem Tümer Eke ‘Program ile bugüne kadar ise 94 girişimi hızlandırdık, Arya Kadın Yatırım Platformu olarak hızlandırdığımız 9 girişime 3 milyon dolardan fazla yatırım yaptık. Bugün yatırım yaptığımız girişimlerimiz, hikayelerine 30 milyon dolardan fazla değerleme ile devam ediyorlar.’ cümleleri ile Arya Yatırıma Hazırlık Hızlandırma Programı hakkında bilgi verdi ve ekledi ‘Bu yıl altıncısını gerçekleştirdiğimiz bu program ile hem kendini hem de işini yenilemeye hazır girişimcileri mezun ettik.’

Dört hafta boyunca yatırım almaya yönelik online eğitim, mentorluk ve koçluk alan girişimcilerimiz, Pre-Retreat etkinliğimizde yatırımcıların karşısına çıkarak girişimcilik yolundaki hikayelerini Arya ile devam ettirme şansı yakaladı.

Etkinlik, Arya Kadın Yatırım Platformu Yatırım Direktörü Özlem Tümer Eke’nin açılış konuşmasıyla başladı. Eke, konuşmasında kadına yatırım yapmanın öneminden bahsetti.

Ardından Türkiye İş Bankası KOBİ ve İşletme Bankacılığı Pazarlama Bölüm Müdürü Vedat Karahanoğlu, “Kadın girişimciliği destek unsurları” başlıklı bir konuşma yaptı. Karahanoğlu, şöyle konuştu: “Kendini geliştiren, içindeki potansiyeli ve enerjiyi açığa çıkaran kadınların öncelikle kendilerine ve ailelerine, ardından da ekonomiye daha faydalı olacağına, ülke ekonomisinin büyümesinde büyük rol oynayacağına tüm kalbimle inanıyorum. Bu inançla İş Bankası olarak sürdürülebilir kalkınmanın önemli bileşenlerinden olan kadın girişimciliğin desteklenerek, girişimci sayısının artırılması yönünde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu anlamda Arya ile iş birliğimiz kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu programı çok kıymetli buluyorum.” Karahanoğlu’nun konuşmasından sonra program moderatörü Karpat Deviren programın detaylarını paylaştı. Girişimcilerin kısa sunumları ve soru-cevap bölümünün ardından jüri üyeleri kendi aralarında girişimcileri değerlendirirken Mentor ve Yatırımcı Ömer Erkmen, yatırım trendleri konulu bir konuşma yaptı ve girişimcilerin sorularını yanıtladı.

Programın kapanış konuşması ise Arya Kadın Yatırım Platformu kurucusu Ahu Büyükkuşoğlu Serter tarafından gerçekleştirildi. Serter, konuşmasında katılan tüm girişimlere başarı dileklerini iletirken bu programda yer alan herkesin artık Arya Kadın Yatırım Platformu’nun bir parçası olduğunu vurguladı.

Türkiye İş Bankası ve Fark Holding sponsorluğunda gerçekleşen etkinliğimizde, ilk beşe kalan girişimlerimiz Advoard, Plastic Move, Pusula.AI, Sizlikİş ve UpSchool; Arya Retreat 2021’de sahnede yatırımcı karşısına çıkma şansı yakaladı.  Retreat etkinliğinin sonunda ise Türkiye İş Bankası’nın desteğiyle; birinciye 25.000 TL, ikinciye 15.000 TL, üçüncüye ise 10.000 TL değerinde ödül verilecek.

Retreat etkinliğine katılan beş girişim şirketlerini tanıtmaya hak kazandı.

Retreat final etkinliğine katılmaya hak kazanan girişimler iki haftalık programda iş planlarını güncelleyerek, yatırımlarla ilişkilerini güvenle büyütecekler.

Advoard Robotik

Advoard Robotik, otonom mobil filo robotlar ile e-ticaret endüstri ve perakende alanında düşük yatırım ve ölçeklendirilebilir mobil robot çözümleri sunuyor.

Plastic Move

Plastic Move, nişasta bazlı tarımsal ve gıda atıklarından elde ederek ürettiği biyopolimer ile ambalaj, otomotiv ve beyaz eşya sektöründe plastik kullanımını azaltmayı amaçlıyor.

Pusula.AI

Pusula.AI, makine öğrenmesi ve derin öğrenme üzerine geliştirdiği yapay zeka çözümü ile kaliteyi artırmayı,maliyeti ise azaltmayı hedefliyor.

Sizlikİş

Sizlikİş, yeni nesil çalışma tarzına uygun dinamik sistemlerle, hizmet ihtiyacı duyan şirketleri ve genç freelancerları eşleyerek çok yönlü bir fayda üretmeyi hedefliyor.

Up School

UP School, teknolojide rol model kadınlar yetiştirerek iş hayatında fırsat eşitliği yakalanmasına olanak sağlıyor.


İletişim:

Harun Karakoç – Arya WIP Hızlandırma Programı Koordinatörü

harunkarakoc@aryawomen.com 

Scroll to Top