Ayaküstü İş Görüşmesi- Elevator Pitch

Hangi mesleği yapıyor olursak olalım temelinde yaptığımız iş, bir şeyleri pazarlamak ve onları satmaktır. İşimizin konusu bazen ürünler olabilirken bazen fikirler, planlar ve projelerdir. Bu pazarlamayı yaparken karşı tarafın bizden beklediklerini yorumlayıp ona göre hareket etmek gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki gelecek vadettiğine inandığınız fikrinizi nasıl hayata geçireceksiniz?

Diyelim ki müthiş olduğuna inandığınız bir girişim fikriniz var ve bunu gerçekleştirmenizin tek yolu camiasında ünlü ve ulaşılması zor iş insanın size yardım etmesi… Randevu almayı, mail yoluyla iletişime geçmeyi denediniz ama bir türlü geri dönüş alamadınız. Peki pes mi edeceğiz? Tabii ki hayır. Fikrinizi sunmak istediğiniz insanı yakalayabileceğiniz ve yüz yüze konuşabileceğiniz bir yer düşünün. Günümüzün iş merkezleri olan gökdelenlerin olmazsa olmazları asansörler bu iş için harikalar! Başta çok çılgın bir fikir gibi gelse de aslında asansörler hiçbir şey yapmadan durduğumuz ve herhangi bir uyaranla karşı karşıya kalmadığımız yani yeni fikirlerin konuşulması için şahane bir yere dönüşebilecek araçlar.

Elevator Pitch (asansör sunumu) olarak adlandırılan ve günlük hayatta sıkça kullanım alanı olan bu kavram, asansöre bindiğinizde yan yana dikildiğiniz kişiyle yaptığınız ve aklınızdaki projeyi karşınızdakine iletmenizi konu alır. Sadece asansörle kısıtlı olmayıp ayak üstü, kısıtlı sürelerde yaptığınız konuşmalara da denir. Yine de ortalama bir asansörün sizi gideceğiniz kata ulaştırmasının 60-90 saniye süreceğini düşünürsek bu kısıtlı zamanda karşınızdakini istediğiniz herhangi bir şeye ikna edebilmeniz için bazı adımları atlamamalısınız.

Söyleyeceğiniz şeyleri daha önceden düşünmek size öz güven katacağından konuşmanızı oluşturup bunu sunmak çok daha etkili olacaktır. Hakim olduğunuz bir metni sunarken size süre kaybettirecek duraklamalardan da kaçınacağınızdan kısıtlı zamanda daha fazla şey söyleme imkanı bulabilirsiniz. Konuşmanızda ilk olarak kendinizden kısa ve öz şekilde bahsetmeniz gerekir. Karşınızdakinin sizi tanımasını beklemediğimizden, size nasıl hitap edeceğini bilmek ya da en azından isminizi hafızasına atması sizin işinize yarayacaktır. Adınız soyadınızla birlikte ona biraz daha arka planınızdan bahsedebilirsiniz. Gitmiş olduğunuz okul, bölümünüz, önceki iş tecrübeleriniz gibi detaylar aranızdaki ortaklıkları ortaya çıkarabileceği gibi sizi, daha yakından tanımak ve eğitiminizin kalitesini veya oraya gelene kadar yaptıklarınızı görmesi açısından önem arz eder. Fazla detaya girmenize gerek olmamasına rağmen önemine inandığınız küçük ayrıntıları da dile getirmek konuşmanızın etkileyiciliğini ve akılda kalıcılığını da artırabilir. Yapacağınız konuşma günlük hayatın içinden olacağından sıkıcı ve önemsiz konulara değinmek yerine keyifli minik hikayeler konuşmanın akıcılığını artıracağı gibi karşınızdakiyle aranızdaki samimiyeti destekler. Atlamamanız gereken diğer bir adım karşınızdakinden ne beklediğinizi dile getirmek. Bazen kendimizi açıklamaya fazla daldığımızda ne istediğimizi söylemeyi unutuyoruz ve bu da bazı yanlış anlaşılmalara yol açabileceği gibi sizin için ne yapabileceğini bilmeyen tarafın sizi reddetme olasılığını artırır. Karşı taraftan beklentiniz size staj ayarlaması, yardım etmesi, referans olması gibi farklı şeyler olabilir ve bunları dile getirmezseniz hedefinize ulaşmanız zorlaşır.

Asansör kapıları açıldığında alacağınız cevap her zaman olumlu olmayabilir fakat şansınızı denediğinizden içiniz daha rahat olacaktır ve diğer ihtimallere odaklanmanız kolaylaşacaktır. Eğer fikriniz hayata geçirilmeye değer görülürse alacağınız olumlu yanıtla projenizin ilk adımları atılmaya başlanabilir ve belki de hayalini kurduğunuz anlardan birine daha da yaklaşmış olabilirsiniz. Gelen cevap her ne olursa olsun size verdikleri vakit için teşekkür edip gerekirse iletişim bilgilerinizi vererek kapanış yapmanız zarif olacaktır. Kısa bir asansör yolculuğunun hayatınızda neleri değiştirebileceğini tahmin bile edemezsiniz. Fikirleriniz şansınızı denemenize değer. Bu yüzden bir sonraki asansöre binişinizde karşınızdakine gülümsemekten ve kendinizden bahsetmekten korkmayın!

Bonus: İlgililerin izleyebileceği bir video https://www.youtube.com/watch?v=r-iETptU7JY

Sezen Soykan – Arya Genç Üyesi

Scroll to Top