Değişimin Öğrencileri Genç Aryalı Zihinler

 

Sizlere genç bir Arya Blog yazarı olarak biz gençlerin neden bir araya geldiğini,  farklılıklarımızı cesaretle koruyarak hangi motivasyon ile birlik olduğumuzu ve ne için ürettiğimizi kendi hikayem ile anlatmak istiyorum.

Arya Women Investment Platform “kadın liderliğiyle dünyayı dönüştüren, kadının güçlenmesini” amaç edinen bir oluşum.

Arya Genç  Club içerisinde hepimizin ortak bir meselesi var “cinsiyet eşitsizliği”. Kimimiz görerek kimimiz yaşayarak kimimiz de dinleyerek bir şekilde bu meselenin bir aktörü haline geliyoruz. Amacımız ise bu meselede  “yapıcı bir  yıkım” gerçekleştiren bir aktör haline gelmek. Sorunların ve neden çözülemediklerinin  farkındayız ancak farkında olmak Aryalı gençler için yeterli değil, farkındalık yaratmak istiyoruz. Arya Women Investment Platform bu kaygı çevresinde birleşen, bizler için umut verici ve sahne alabileceğimiz bir oluşum. Bizler için inşa edilen bu sahnede senaryoyu bizler yazıyor, oyunu bizler oynuyor ve rollerimizi de kendimiz belirliyoruz.

Hepimizin sesi, ışığı ve rengi farklı. Bizler bu farklılıklarımızı cesaretle koruyarak, ortak faydamız için samimiyetle birleştiriyoruz. Herkesin meseleyi ifade ediş şekli, ifade ettiği platform ve araçlar birbirinden farklı. Kimimiz blog yazıyor, kimimiz podcast içeriği üretiyor kimimiz sosyal medya hesaplarını yönetiyor kimimiz de youtube üzerinden içerik geliştiriyor.

Problemler bizler için fırsata çevrilebilecek birer durak noktaları.

Arya yolculuğumuzda çeşitli sektörlerin bilir kişileri ile bir araya geldiğimiz eğitimlerimizde bilinçleniyor, yenilenen gündemi küresel ve yerel çapta takip ederek analiz edebiliyor ve çok çeşitli konular üzerinde farkındalık kazanabiliyoruz. Bu sayede, koşullandığımız pek çok konu üzerinde eleştirel düşünüp çemberin ötesine geçebiliyoruz. Farkında olduğumuz bir nokta var ki biz kendimizi bilinçlendirir ve parlatırsak dünyanın ihtiyaç duyduğu  faydayı yaratabiliriz.

Bizim için en heyecanlı ve keyif veren kısım ise Arya Genç Club sayesinde ortak bir bilinç kurarak kendi ışığımızla sahnede olabilmek. Arya Genç Blog için ilk yazımı diğer Aryalalıların gerek teknik gerekse de motive edici yönlendirmelerini arkama alarak  kaleme almıştım. Fark etmekten öteye geçerek fark ettirebilmek yani farkındalık yaratmak aldığımız aksiyonların sembolik olmaması ile ilgili. Bu sayede kalıcı ve sürdürülebilir aksiyonlar alabiliyoruz. Kabul edemediğimiz adil ve eşit olmayan her meseleyi değiştirmeyi amaçlıyoruz.

Profesyonel kişilerle ufkumuzu genişletiyor ve bilinçleniyoruz, “Sahne Senin” konsepti ile de genç Aryalılar olarak kendi hikayelerimizi anlatıyor ve anlatılan hikayelerden ilham alıyor, kendi hikayelerimiz ile ilham veriyoruz. Yarattığımız bu pozitif döngü içerisinde herkesin ortak faydaya katkı sunduğu bir projesi var. Arya Genç Club benim için sadece isimlerini değil hikayelerini, hangi araç ile neyi neden ürettiğini bildiğim pek çok arkadaşımdan oluşan bir topluluk. En önemlisi ise herkesi kendi hikayesi ile tanıyor oluşum. Bizi biz yapan hikayelerimize sahip çıkmak, onu anlatarak ben de varım demek benimsediğimiz Arya Women kültürünün bir parçası. Ne yaptığımızdan daha çok neden yaptığımızı bilmek aldığımız aksiyonların samimi ve bizden olmasını temel nedeni.

Arya gençleri olarak liderlerimize her zaman ulaşabiliyoruz. Birbirimiz için ulaşılabilir ve erişilebilir olmak hepimiz için bir motivasyon kaynağı. Kültürümüz içerisinde kaygısını taşıdığımız noktalardan birisi de “görünür” gençler olmak. Biliyoruz ki görünür olursak  ilham verebilir, yarattığımız  faydanın etkisini genişletebilir ve toplumsal adaletsizlikler için yapıcı bir yıkım gerçekleştirebiliriz.

Sen de 18-25 yaş aralığında dönüşüme ve dönüştürmeye inanan, ufkunu genişleterek fayda yaratmak isteyen, enerjin ve sahip olduğun değerlerinle üretmeye hevesli biriysen sen de Arya Genci olarak bize katılabilirsin.

 

Gülbahar Karataş

Arya Genç Kulüp Üyesi

Scroll to Top