Doğru Pazarlama Stratejisi: SEM + SEO

Dijital pazarlama terimi teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok sık karşımıza çıkmaya başladı. Peki nedir bu dijital pazarlama?

Dijital pazarlama, elektronik ortamda ürün ve hizmetinizi tanıtabileceğiniz bir başka deyişle elektronik cihazları içeren pazarlama faaliyetlerinin bütünüdür. Pazarlama faaliyetleri ile belirlediğiniz hedefe ulaşabilmek için birtakım planlar yapılır. Yapılan planlar aslında dijital pazarlama stratejileri olarak nitelendirilebilir. Bu stratejiler ile hedef kitlenizi tanımlar, hedef pazarınızı analiz eder, rakiplerinizi inceler ve daha birçok aktivite gerçekleştirilebilirsiniz. Böylelikle potansiyel müşteri kazanma ve şirketinizin büyümesi daha kolay hale gelir.

En yaygın bilinen dijital pazarlama stratejileri SEM ve SEO’dur. Her ikisi de arama motorlarında web sitenizin görünürlüğünün artmasına fayda sağlar. Aynı görevi yerine getirmelerine rağmen ikisi arasında önemli farklar mevcuttur. Bu yazıda SEM ve SEO hakkında biraz daha detaylı bilgi sahibi olacağız. O halde öncelikle SEM ile başlayalım.

SEM NEDİR?

SEM, Search Engine Marketing yani arama motoru pazarlamanın kısaltmasıdır. Bir başka deyişle arama motorlarında ücretli reklam alımı gerçekleştirerek web sayfanıza trafik artışı sağladığınız bir pazarlama faaliyetidir.

Web sitenize gelen ziyaretçiler sunduğunuz şeyleri aktif olarak aramak ve daha sık dönüşüm yapma eğiliminde olurlar. Üst sıralarda yer alan web sayfaları daima daha fazla tıklama alırlar. Bu durum web sitesi sahibi için istenen bir durumdur. Fakat burada önemli bir nokta vardır. Siteye gelen kişi sayısından daha önemli olan kriter nitelikli kullanıcı sayısıdır. Bu da demek oluyor ki amaç daha fazla ziyaretçi almaktan ziyade nitelikli ziyaretçileri sayfanıza çekebilmektir.

SEM stratejisi için anahtar kelimeler olmazsa olmaz demek yanlış olmaz. Doğru anahtar kelimeler ile oldukça iyi etkiler yaratabilirsiniz. Bu nedenle anahtar kelime seçimi çok önemlidir.

Başarılı ve yüksek bir SEM performansı için pazarlanan ürün veya hizmet ile alakalı ve benzersiz anahtar kelimeler kullanırsanız müşterilerin işletmenizi bulması o kadar kolay olacak ve sitenizde elde edeceğiniz trafik de buna paralel olarak artacaktır.

SEO NEDİR?

SEO, Search Engine Optimization yani arama motoru optimizasyonunun kısaltmasıdır.  Web sitelerinin arama motorlarında daha çok görünürlük elde etmesini sağlamak için yapılan çalışmaların tamamına verilen isimdir. SEO çalışmalarınız ile bir web sitesini arama motoru sonuçlarında yükseltebilir ve ziyaretçi trafiğinde performans artışı sağlayabilirsiniz.

Tüm bu SEO çalışmaları internet üzerindeki görünürlüğünüzü arttırarak daha fazla etkileşim almanızı sağlar. Yapılan çalışmalar kısa sürede etkisini göstermeyebilir. Bu durum sizi asla endişelendirmesin. Etkili sonuçlar alabilmek için biraz zamana ihtiyacınız var. Planlarınızı uzun vadeli yapmak kuşkusuz daha güzel sonuçlar getirecektir.

Tüm yazı boyunca SEM ve SEO çalışmalarından bahsettim. Peki herkes bu çalışmalarda bulunabilir mi? Aslında bu soruya herkes yapamaz demek önyargılı bir düşünce olur. Fakat teknik açıdan temel yazılım ve kodlama bilgilerine hâkim, bu konuda eğitimli ve deneyimli bir danışman site içi hataların bulunması ve giderilmesi konularında hızlı ve etkili çözümler üretecektir. Bu nedenle tecrübeli bir uzman ile çalışmak sizlere oldukça faydalı olacaktır.

SEM VE SEO FARKLARI

1- Maliyet: SEO ve SEM arasındaki en önemli fark maliyetleri diyebiliriz. SEO daha az maliyetli SEM ise daha yüksek maliyetli bir uygulamadır. SEM maliyetinin yüksek olmasının başlıca sebebi, sektörlerde kullanılan anahtar kelime fiyatlarının, kullanım yoğunluğuna göre sürekli değişim içerisinde olmasıdır. Bir anahtar kelime ne sıklıkla kullanılıyorsa maliyeti de doğru orantılı şekilde artış göstermektedir. SEO uygulamalarında ise bu durumu pek göremeyiz. Anahtar kelime ücretleri sabittir.

 

2- Çalışma Tipleri: SEM çalışmalarına baktığımız zaman daha çok kitleye hitap etmektedir. Bunun birçok nedeni olmakla birlikte en önemli nedeninin görsel ve reklam odaklı olmasını söyleyebilirim. SEO ise metin içerikleri üzerine yoğunlaşır.

3- Hız: SEM çalışmaları SEO’ya göre daha çabuk sonuç vermektedir. Çalışmalarınızın getirisini günlük olarak takip edebilir hatta gerektiği yerde müdahale edebilirsiniz. SEO’da ise daha uzun vadeli çalışmalar planlandığı için sonuçları görebilmek daha uzun zaman alacaktır. Zaten genel olarak baktığımızda SEM çalışmaları geçici, SEO çalışmaları ise kalıcı olacak şekilde tasarlanmaktadır.

 

Fatma Köşeci – Arya Genç Üyesi

Scroll to Top