Girişimci Adaylarının İzlemesi Gereken Belgeseller

Girişimci Adaylarının Mutlaka İzlemesi Gereken 5 Belgesel

Girişimci adaylarının temel özelliklerinden biri gelişime her daim açık olmalarıdır. Belgeseller, girişimci adaylarının gelişim ve eğitim kaygılarına eğlenceli ve ilham verici çözümler sunuyor. Gelişmenin sonu olmadığını fark eden girişimci adaylarımız için eğitimin en eğlenceli hali olan belgeselleri IMDb puanlarına göre sıraladık. Eğlendirici, eğitici ve ilham verici bu muhteşem belgesellerle girişimcilik motivasyonunuzun artması dileğiyle…

 

1) Steve Jobs: One Last Thing

IMDb: 6,8

 

Neredeyse bütün girişimci adaylarının hayranlık duyduğu Steve Jobs, kuşkusuz son yüzyılın en başarılı girişimcilerden biri. One Last Night ise kuşkusuz Steve Jobs için hazırlanmış belgesellerin en önemlilerinden birisi. Belgesel Steve Jobs’un ölümünün ardından yayınlandı. Belgeselde tasarımın geleceğini değiştiren Jobs’un yakınları, başarılı girişimcinin eksiklerini ve kariyer başarısını değerlendirerek dünyayı nasıl değiştirdiğini bir kez daha izleyenler ile paylaştı.

Yapım yılı: 2011

Süresi: 56 dk

 

2) Code Girl

IMDb:6,2

 

Belgeselde Technovation Girls projesi odağa alınmakta. Technovation Girls projesinin amacı yazılım ve kodlama dünyasındaki kadın çalışanların oranlarını artırmak. Teknolojide kadınların eksikliğini fark eden ve bu alanda farkındalık yaratmak, çözüm üretmek için bir araya gelen kadın girişimciler; gerçek dünyadaki sorunları ele alarak teknoloji girişimcisi ve lideri olmak isteyen daha yolun başında olan genç kadınları bir çatı altında topluyorlar ve onlara rehberlik ederek başarılı birer kadın girişimci olmalarını sağlıyorlar.

Yapım yılı:2015

Süresi: 1 saat 47 dk

 

3) We Live In Public

IMDb:7,2

 

90’lı yıllarda popülerliği yüksek olan Pseudo.com’un kurucusu Josh Harris’in gerçek hayat hikayesini konu alan belgeselde, Harris yaşadığı evi kameralarla donatarak canlı yayın yapmaya başlıyor. Josh Harris’in sarf ettiği meşhur “I sell your life to you” sözünün izinde olan bu belgesel ile internetin ve sosyal medyanın hayatlarımızı ne kadar çok etkilediğini çıplak bir şekilde görebiliyoruz. Belgeselde Harris, sosyal medya ve teknolojinin insan kişiliği üzerindeki etkisini tartışmalara konu olan deneyleri ile bizlere gösteriyor.

Yapım yılı:2009

Süresi: 1 saat 31 dk

 

4) The Startup Kids

IMDb puanı: 6,7

 

Belgeselde henüz reşit olmamış ancak başarılı girişimler gerçekleştiren genç bireylerin hikâyeleri anlatılıyor. Bugün dünya çapında kullanılan Vimeo, Soundcloud, Dropbox gibi girişim fikirlerinin nasıl gerçekleştirildiğini girişimcilerinin ağzından dinlemek ister misiniz?

Yapım yılı:2012

Süresi:55 dk

 

5) Elon Musk: The Real Life Iron Man

IMDb: 6,4

 

Belgesel alışılanın aksine Elon Musk’ı kusursuz bir girişimci olmaktan çıkararak, başarısızlıklarına ve süreçteki sıkıntılarına odaklanıyor. Girişimcilik serüveninde başarısızlık da başarı kadar önemli. Başarı hikayeleri motive edip ufuk açarken, başarısızlık örnekleri izleyenlerine tecrübe sağlıyor. Girişimcilerin projelerine daha etraflıca bakabilmelerine yardımcı oluyor. Bu yapımda Elon Musk’ı dahi yapan sürece tanık olabilirsiniz.

Yapım yılı:2018

Süresi:1 saat 11 dk

 

Gülbahar Karataş

Arya Genç Kulüp Üyesi

Scroll to Top