“Girişimcilik riskli” dediler, ama iyi ki konfor alanımdan çıktım…

Jilda Bal, girişimcilik kararı aldığında, “etkileyici bir kurumsal kariyeri bırakmanın mantıksız olduğu ve girişimcilik yolculuğunun sonu belirsiz ve riskli bir macera olacağı yönünde” yorumlarla karşılaştığını söylüyor ve ekliyor: “Konfor alanımdan çıkmayı tercih edebildiğim ve kendime inandığım için ‘iyi ki…’ diyorum.”

Gilda&Partners Consulting, şirketlere yönetici düzeyinde işe alım süreçlerinde hizmet veren bir insan kaynakları firması. Şirketin kurucusu Jilda Bal, uzun yıllar beyaz yakalı olarak çalışıp, büyük firmaların kurumsal yapıları içerisinde farklı pozisyonlarda görev aldıktan sonra, 2017 yılında kendi işini kurma kararı almış. “Bu süreç bana kişiliğim ve nasıl bir iş hayatı istediğim konusunda çok şey öğretti. Kurumsal hayat dışında yaratıcılığımı ve yetkinliklerimi girişimci kimliği ile daha iyi ifade edebileceğimi ve kariyer yolculuğumda daha mutlu bir insan olacağımı öngördüm. Bugün kendi şirketini başarı ile yöneten bir kadın girişimci olarak bu öngörümde yanılmamış olmanın gururunu yaşıyorum. Girişimcilik benim için tüm zorlukları ve sorumluluğu ile hayatımı adadığım ve asla vazgeçemeyeceğim bir deneyim oldu. Her ayrıntısında imzamın olduğu, çalışma saatimin olmadığı, her adımı ve gelişmesi ile gurur duyduğum sanki bir çocuğum gibi” sözleri ile anlatıyor Jilda Bal, kurumsal hayattan girişimciliğe geçiş sürecini. Peki girişimci olmaya karar verdiği andan itibaren karşısına çıkan engeller neler oldu, kimlerden ilham ve destek aldı, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini nasıl değerlendiriyor? Jilda Bal’ın yorumları şöyle:

Hedefim daha fazla kadına iş imkanı verebilmek

“Yola çıkarken sektördeki boşlukları gördüm, uzmanlığım ile sağlayabileceğim katkıları ve yaratabileceğim farkı tasarladım. Kurumsal hayatta çalışırken aynı hizmeti alan biri olarak neyi yapıp neyi yapmamalı, belirledim. Masanın her iki tarafında bulunmuş biri olmanın avantajını kullandım. Şu an hizmet verdiğim şirketlerde yüksek bir memnuniyet ve başarı oranı ile işe alım süreçlerini tamamlıyoruz. Geldiğim noktada çok hedefim var ama benim için en önemli hedefi, müşteri portföyümü daha da genişletmek ve daha fazla kadına iş imkanı verebilecek bir büyüme gerçekleştirmek olarak tanımlayabilirim.”

“Kurumsal kariyeri bırakmak mantıksız”

“Türkiye şartlarında 2017 yılında bir girişim başlatmanın ve bunun gerektirdiği maddi sorumlulukları yerine getirmenin zorluklarını yaşadım ama beni yıldırdı diyemem, çünkü somut engelleri aşmanın zihinsel olarak benim için kolay bir süreç olduğunu söyleyebilirim. Ancak fikrimi çevremle paylaştığımda, şaşırtıcı bir şekilde çok da manevi destek gördüğümü söyleyemeyeceğim. Genelde aldığım yorumlar; etkileyici bir kurumsal kariyeri bırakmanın mantıksız olduğu ve girişimcilik yolculuğunun sonu belirsiz ve riskli bir macera olacağı yönündeydi. Bu noktada konfor alanımdan çıkmayı tercih edebildiğim ve kendime inandığım için açıkçası kendimle gurur duyuyorum ve “İyi ki…” diyorum.”

Bu süreçte tek destekçim kendimdi

“Manevi olarak birkaç arkadaşım dışında pek destek görmedim. Ailem ise kurumsal hayatı bırakmamı hiç istemedi. Bu durumda tek destekçim ‘kendimdi’. İşim gereği kurumsal hayata hizmet verdiğim için girişimci olmam bir avantaj sağlamadı. Hatta ilk etapta tamamen dezavantajdı. Zaman geçtikçe sürdürebilir olduğum konusunda güven oluşturdukça, o zaman firmalar tarafından ilgi görmeye başladım.”

Vazgeçseydim, kendi hikayemi yazamazdım

“Başarısızlıkla yüzleştiğim, kendimi acımasızca eleştirdiğim ve sabahlara kadar uykusuz kaldığım çok an oldu. Öğrendim, geliştim, hatalardan ders aldım. Ancak vazgeçmeyi asla düşünmedim. Benim için hiçbir zaman vazgeçmek bir seçenek olamazdı. Eğer vazgeçseydim diğer vazgeçenlerden bir farkım olmayacaktı ve kendi hikayemi yazamayacaktım. Başkalarının hikayesinde rol almaya devam edecektim. Sanırım hobi olarak aktif sürdürdüğüm triatlon gibi uzun mesafe dayanıklılık sporuyla ilgilenmemin bana bu yönde çok büyük katkısı oldu. Hiçbir engelde vazgeçme seçeneğini görmedim ve hep çözüm üretmeye çalıştım. Hayat da böyle bir şey aslında bakacak olursanız, engeller veya aksilikler karşısında hep çözüm üretmek gerekiyor.”

Girişimcilik ekosistemi iyi işliyor

“Türkiye’de girişimcilerin birbirine destek olduğu, network oluşturduğu, yatırımcılarla buluştukları iyi işleyen ve gittikçe daha da büyüyen pek çok ağ var. Ben de bu girişimcilik ağlarının içerisinde gelişime ve kendimi ifade şansı bulabiliyorum ve bundan mutluyum. Gittikçe girişimciler için şartların daha elverişli olacağına inanıyorum.”

Şimdiki aklım olsa, girişimcilik yolculuğuma daha erken başlardım

“Şimdiki aklım olsa, daha erken girişimcilik yolculuğuma başlar, konfor alanımdan daha erken ayrılırdım. Mutlu ve verimli olduğum iş hayatını daha erken oluştururdum. Tabi her şey bir tecrübe o yüzden herhangi bir pişmanlığım bulunmuyor.”

Girişimci olmak “patron”luk anlamına gelmiyor

“Girişimci olmanın tabir-i caizse ‘patron’luk anlamına gelmediğini, maaşlı çalışan bir yaşıtınızdan daha fazla çalışmanız ve sorumluluk almanız gerekeceğini, ama sonucunda oluşan girişimin başarıyla hayata devam ettiğini gördüğünüzde ise yaşayacağınız tatminin iş hayatına dair yaşayabileceğiniz en güzel duygulardan biri olacağını söylemek isterim.”


Jilda Bal

Arya Kadın Yatırım Platformu Challenge Club üyesi ve Gilda&Partners kurucusu Jilda Bal, University of Utah’ta finans ve işletme eğitimi aldı. İş yaşamına Amerika’nın Utah eyaletinde ACC Capital Corporation’da krediler bölümünde başladı. Türkiye’de ise finans sektöründe Volvo Group bünyesinde krediler, satış ve pazarlama bölümlerinde, Aklease şirketinde iş geliştirme ve pazarlama departmanında görev aldı. Manpower İnsan Kaynakları’nda şube müdürlüğü yaptı. Yurtiçi ve uluslararası 20 yıllık deneyiminin ardından İK danışmanlığı alanındaki ihtiyaçları görerek Gilda&Partners’ı kurdu. Üst ve orta düzey yönetici işe alımlarında geleneksel kodları kırmayı, yeni nesil ve butik bir yaklaşım geliştirmeyi hedefledi. Tüm süreçleri bire bir yönettiği bir iş modeli geliştirdi Triatlon, maraton, dayanıklılık sporları özel ilgi alanlarıdır.

Üyemizin Linkedin hesabına buradan ulaşabilirsiniz.

*Bu makale ilk olarak Dünya Gazetesi’nde yayınlanmıştır.

Scroll to Top