İLHAM VEREN KADINLAR: HANDE DUMRUL – KADINLARIN ELİNDEN COO

 

Elimizde tek bir hayat var ve her gün iyisiyle kötüsüyle, düşe kalka öğrenerek yaşıyoruz aslında. Ama bu demek değil ki yürüdüğümüz yolda tek başımızayız. Dünyada fark yaratan insanların hikayeleri duyulmayı ve anlatılmayı bekliyor. Şahit olduğumuz, kulak kesildiğimiz her hayat ise yolumuzu daha da aydınlatıyor. Okudukça deneyimlenelim ve daha emin adımlarla ilerleyelim diye Arya Genç Kulüp olarak yeni bir seriye başlıyoruz.

“İlham Veren Kadınlar” röportaj serimizin ilk konuğu ARYA Retreat 2020’nin birincisi olan girişim Kadınların Elinden’in kurucu ortağı Hande Dumrul.

 

1- Öncelikle biraz kendinizden bahseder misiniz?

-Merhabalar. İsmim Hande Dumrul. 1990 Eskişehir doğumluyum. Kimya mezunuyum fakat bölümümle ilgili bir iş yapmayı düşünmedim hiç. Girişim yolculuğum başlamadan evvel eğitim danışmanlığı sektöründe bir beyaz yakaydım.

2- Kadınların Elinden girişim yolculuğu nasıl başladı? Bu süreçteki hedefleriniz nelerdi? Şu an neler yapıyorsunuz?

-Kadınların Elinden fikir olarak Şubat 2018’de ortaya çıktı. Resmi startımızı vermemiz Temmuz 2018 itibariyle gerçekleşti. Yola çıkarken Anadolu’daki üretici kadının emeğinin karşılığını gerektiği gibi verebilmek ilk ve öncelikli hedefimizdi. Bu nedenle de sosyal faydayı merkezimize aldığımız bir iş modeli oturttuk ve sadece kadın üreticiyle çalıştık ve çalışmaya da devam ediyoruz. Çift taraflı fayda sağlamak adına da pazarımızı bilhassa büyük şehirlerde yaşayan ve doğal gıdaya ulaşmakta zorlanan segment üzerine kurduk. Bir web sitesinden satış yapmak üzerine çıktığımız bu yol karşımıza harika fırsatlar çıkardı ve Kadınların Elinden e-ticaret çatısı altında yeme içme, konsept mağazalar ve deneyim workshopları gibi ‘’deneyim’’ özelinde farklılaşan bir yapıya dönüştü. Ben şu an kurucu ortak olarak devam ediyorum, bunun yanında tüm operasyon ve satın alma süreçlerinden sorumlu direktör görevindeyim.

3- Pek çok kadına istihdam sağladığınız bu sistemde onların hayat hikayelerine, dertlerine ve telaşlarına da şahit oluyorsunuz aslında. Onların hikayeleri sizlere neler kattı, en çok nelerden etkilendiniz bizlerle de paylaşabilir misiniz?

-Kadınların Elinden’i farklı kılan nokta da aslında burası, bahsettiğiniz hikayeler, ilham veren kadınlar. Bizi bir diğer doğal ürün satan x firmasından farklı kılan burası. Tüm Anadolu’yu gezdiğiniz bir tura katıldığınızı hayal edin. Yöreden yöreye insanların, şivelerin, yüzlerin, yemeklerin değiştiğini görürsünüz. Bunların hepsi anlatılmayı bekleyen birer hikaye. Biz bu hikayeleri o yörenin ürünleriyle bir pakete sığdırdık ve sunduk. O sebeple biz bir doğal ürün satıcısı değiliz, biz bir hikaye anlatıcısıyız. Ben bir kadın olarak kırsaldaki üretici kadının hikayelerinden, cesaretinden, azminden fazlaca beslendim. Öyle zamanlar oldu ki birbirimizden güç aldık, ‘’kalkın, devam ediyoruz’’ diyebildik. 2.5 yıl içerisinde birbirimizden çok şey öğrendik. Onların cesareti ve azmi beni çoğu kez motive eden en önemli şeyler oldu.

4- Ülkemizde pek çok kadın el emeği ürünler üretiyor ama satış konusuna gelince bu konuda önlerindeki seçeneklerden habersiz olabiliyorlar. Onlara da yol göstermek amacıyla bu seçenekler nelerdir, kimler Kadınların Elinden ile çalışabilir ya da çalışmak için neler yapmaları gerekir?

-Üretmek harika bir başkaldırı aslında ama tek başına yeterli değil maalesef. Bunun bir sonraki adımı bir araya gelerek üretmek. Kadın kooperatifleriyle çalışmamızın en önemli sebeplerinden biri bu. Birleşerek ürettiklerinde kazanımları da büyük oluyor. O sebeple ilk önerim kooperatifleşme yoluna gitmeleri. İl ve ilçe belediyeleri de bu konuda oldukça destekleyici. Bireysel, evde üretim olmadığı takdirde, üretim izni olan kadın kooperatifi ya da kadın atölyeleriyle çalışıyoruz.

5- 2018 yılında kurulan daha çok genç bir girişimsiniz ve hızlı bir yükselişle güzel başarılar elde ediyorsunuz. Sizce bir girişimin başarılı olmasının altında yatan olmazsa olmaz temeller nelerdir?

-Aslında bunun bir yazılı formülü yok. Fakat şu var, bir fikri iyi bir ekip ve iyi bir planlamayla çok güzel bir işe çevirebilirsiniz. Bu noktada bunlardan daha da önemli olan şey sanırım networkünüz. Hayatınızın önceki bir döneminde tanıştığınız birinin bugün ya da yarın nasıl bir faydası olacağını bilemezsiniz. O yüzden lütfen yeni insanlarla tanışın, eğitimlere gidin, merak edin. Tabi en önemlisi de bağınızı koparmayın. ☺

6- Girişimcilik ve kadın deyince bu konuda ülkemizin durumu hakkında düşünceleriniz nedir?

-İki kısma ayıracağım bu soruyu. Öncelikle girişimcilik kısmı son yıllarda çok teşvik edilen bir durum olmaya başladı. Hem özel sektör, hem üniversiteler hem de devlet kurumları tarafından maddi olarak desteklenmeye çalışılan bir halde, eskiye göre. Bu umut verici. Bizden sonrakiler için çok daha iyi olur umarım. Kadın kısmını girişimcilikten bağımsız şekilde eleştireceğim ilk olarak. Ülkemizin durumu bu konu özelinde vasatın da altında maalesef. Önüne geçilemeyen ve gün geçtikçe artan bir kadın cinayeti mevzusu var ki o konuda bu ülkede yaşayan her kadın gibi ben de yaralıyım. İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması gerektiği o kadar açık ki… Düşünsenize bu sözleşmeyi imzalayan ilk ülkelerden biriyiz, güzel İstanbul sözleşmeye ismini vermiş fakat uygulamıyoruz. Bu kadını güvence altına alacak yaptırım gücü olabilecek harika bir fırsat. Ekonomi bağlamında üst kademelerdeki kadın yönetici sayısı arttıkça umutlanıyoruz. Daha da çok artmalı, kadını ekonomiye tam anlamıyla dahil ettiğimizi hayal edin, ne büyük bir kazanım. Bu noktada elini taşın altına koyan tüm hemcinslerimle gurur duyuyorum.

7- Girişimciliğin size kattığı en büyük öğreti ne oldu?

– “Düştüysen kalk, daha iyi nasıl yapabilirim” diye düşün.

8- Arya’nın hayatınızdaki ve girişim yolculuğunuzdaki yeri nedir?

-Öncelikle çok büyük bir görünürlük kazandırdığını düşünüyorum. Büyük bir networke ulaşmamızı sağladı. Bu noktada yeni işbirlikleri ve potansiyel yatırımlar gündemimizde. Tüm destekleri ve önerileri için çok teşekkür ediyoruz.

9- Girişim yolculuğunuzdaki “iyi ki” ve “keşke” dediğiniz (varsa tabii ki) birkaç noktayı bizimle de paylaşır mısınız?

-Çok açık olmak gerekirse hiç keşke dediğim olmadı. En büyük iyi ki dediğim şey ise Kadınların Elinden ile ilgili araştırma sürecindeki telefon görüşmeleridir. Tüm kadın kooperatiflerini tek tek arayıp bizimle çalışırlar mı diye sormuştum. Öylesine heyecanlandıran konuşmalardı ki bunlar bana neden bu işe başlayacağımı ve sonrasında neden devam etmem gerektiğini hatırlatmışlardı belli zamanlarda. O yüzden iyi ki bu işin kurucusu ve yürütücüsüyüm.

10- Arya altyapısındaki Genç Kulüp’te girişimci ruha sahip pek çok genç var. Onlara önerileriniz neler olur?

-Neyi sevdiğinizi, neyden nefret ettiğinizi bilin ki uzun ve sağlıklı bir ömrünüz olsun. Bir girişim kurun ya da kurmayın hiç önemli değil, kendinizi bu yaşlarda çok iyi tanıyın ki kaliteli bir şekilde yaşayın, kaliteli bir şekilde çalışın, kaliteli bir şekilde sevin. ☺

Sena Uslu

Arya Genç Kulüp Üyesi

Scroll to Top