İstanbul’u Sanatla Keşfetmek

2022’nin son ayına girerken, İstanbul kışa “Merhaba” demeye hazırlanıyor. Kış gelirken kapalı hava ve artan soğuklarla birlikte bizler de yavaş yavaş sahillerden ve  parklardan çekilip kapalı alanlarda daha çok vakit geçirmeye başladık. Çeşitli bölgelerde yüzlerce sanat galerisi ve müzeye ev sahipliği yapan İstanbul’da sanatın tadını çıkarmak için yılın en güzel dönemine girdik. İstanbul yıl sonunda da  çeşitli mekanlarda görmeye ve barındırdığı eserleri inceleyerek saatler geçirmeye değer pek çok sergiye ev sahipliği yapıyor. “Nerede hangi sergi var, hangilerini görmeliyim?” gibi sorular kafamızı kurcalarken, ziyaret ettiğim ve gezerken çok keyif aldığım birkaç sergiden bahsetmek istiyorum. Bu ayı kendiniz için “İstanbul’u sanatla keşfetme ayı” ilan etmeye var mısınız? Hadi başlayalım! 

 

SAHNEDE 90’LAR/SALT BEYOĞLU & SALT GALATA

 

Şehrin en merkezi konumlarından birinde bulunan, uzun süredir faaliyet gösteren, sergi ve etkinlik mekanlarından Salt Galata ve Salt Beyoğlu 15 Eylül 2022 – 12 Şubat 2023 tarihleri arasında “Sahnede 90’lar” sergisine ev sahipliği yapıyor. Bu sergi kapsamında Salt Türkiye’de; performans sanatı alanındaki çalışmaların kalitesi ve zenginliği açısından zirve olarak görülen 90’lı yıllarda yapılmış, çeşitli performansların dökümanları, fotoğrafları ve video kayıtlarının sergilendiği bu dönemi günümüzde daha çok insanla buluşturuyor. 

90’lı yıllarda bu performanslara sınırlı sayıda izleyici şahit olabilmiş ancak Salt, sıkı bir arşiv çalışmasıyla günümüze aktarmış ve 90’ların sanat ortamında üretilen çalışmaları günümüze taşıyarak bize keşfetmek için bir fırsat sunuyor!

 

Tiyatro Kumpanya’nın sınırlı sayıda gösterimi yapılan “Everest My Lord”, Halil Altındere’nin İstiklal Caddesi’nde bir dizi performans üzerine kurguladığı ve performans sanatını gündelik yaşamın içine dahil eden “Miss Turkey”, yine Tiyatro Kumpanya’nın şehrin meydanlarında bir anda başlayan kısa süreli, şiddetli kavgalar ve bu olay üzerinden izleme ve izlenme halini, tiyatronun kamusal mekanlarda sergilenebilirliğini sorguladığı “Yine Ne Oldu”, Hüseyin Katırcıoğlu’nun bir erkeğin doğumundan ölümüne kadar geçen süreçleri bir dizi performansıyla sergilediği ve toplumsal cinsiyet rollerinin erkekler üzerindeki etkisini sorgulayan “Sünnetli” performansı gibi pek çok önemli performansı izlerken,  göreceğiniz  görüntüler ve fotoğraflar ile şahitlik edebileceğiniz kapsamlı, bir sergi sizi bekliyor. 

 

Yer: Salt Beyoğlu ve Salt Galata

Tarih: 15 Eylül 2022 – 12 Şubat 2023

Ziyaret: Her iki sergiyi de haftanın her günü 11:00-19:00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edebilirsiniz.

 

STANLEY KUBRICK SERGİSİ/İSTANBUL SİNEMA MÜZESİ

 

Sinema tarihinin en önemli isimlerinden olan New Yorklu yönetmen Stanley Kubrick’in film setlerinde yaşananlara dair hikayeler ve ne kadar detaycı bir yönetmen olduğu, filmindeki en küçük bir detay için onlarca saat araştırma yaptığı bilinen, üzerine belgeseller çekilmiş bir konu. İstanbul Sinema Müzesi Kubrick’in filmlerini yarattığı bu muhteşem sinema dünyasına bugüne kadar yapılmış en kapsamlı sergiyle ziyaret imkanı sunuyor. Stanley Kubrick’in filmlere hazırlık sürecindeki çoğu yayınlanmamış belgeler, filmlerde kullanılan objeler, senaryo, kamera, lens ve orijinal kostümlerden oluşan 900 parçayla yönetmenin sinema dünyasına ve filmlerine farklı bir gözle bakmanıza aracılık edip derinlemesine bir bakış sunuyor.

 

Yer: İstanbul Sinema Müzesi

Tarih: 1 Ekim 2022 – 1 Mart 2023

Ziyaret: Pazartesi hariç her gün 11:00-19:00 saatleri arasında ziyarete açık olan müzenin tam bilet giriş ücreti 80 TL iken öğrenciler bu sergiyi 60 TL ödeyerek ziyaret edebilir.

 

BİR AVUÇ GÜZEL İNSAN/ARA GÜLER MÜZESİ

 

Erken yaşlarda başladığı ve son günlerine kadar sürdürdüğü fotomuhabirlik ve fotoğrafçılık kariyerinde dünyanın sayılı isimleri arasında yerini alan İstanbul’un,Türkiye’nin hatta dünya tarihinin hafızasına bakmak istenip, geçmişten kareler arandığında çektiği binlerce fotoğrafı ve muazzam arşiviyle ilk akla gelen en önemli kaynaklardan olan Ara Güler bu kez Türkiye’nin ve dünyanın önde gelen edebiyatçılarına ait portreleri içeren Bir Avuç Güzel İnsan başlıklı sergi Ara Güler Müzesi’nde ziyaretçilerini bekliyor. Pek çok tanıdık ismi ve belki kitap kapaklarından da size tanıdık gelecek fotoğraflarını görebileceğiniz bu sergi edebiyat tarihinde sevdiğiniz pek çok isimle karşılaşma fırsatı sunuyor.

 

Yer: Ara Güler Müzesi/Şişli

Tarih: 18 Kasım 2022 – Süresiz

Ziyaret: Pazartesileri kapalı olan müzesi Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-18.00, Pazar günleri de 12.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

 

PERA MÜZESİ

 

Uzun yıllardır yurtiçi ve yurtdışından çeşitli sanatçıların eserlerini süreli ve yerleşik sergileriyle İstanbul’da sanatseverlerle buluşturan Pera Müzesi güncel olarak 4 farklı sergi deneyimi sunuyor. “Kesişen Dünyalar” sergisinde Osmanlı dönemindeki elçiler ve bu elçilerin ressamlarının yaptığı çeşitli eserleri sunarken, “Kahve Molası” sergisiyle kahvenin bu topraklardaki serüvenini ve gündelik yaşamdaki yerini sanat eserleri aracılığıyla görmemize aracı oluyor. Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu’ndan parçaların sergilendiği “Ağırlık ve Ölçü Sanatı” sergisiyle tarih öncesi çağlardan başlayıp günümüze kadar gelen süreçte tarihin farklı dönemlerinde kullanılan ağırlık/ölçü aletlerini görme ve inceleme şansı sunuyor. 

 

Bu geçiçi sergilerin yanı sıra “Osman Hamdi Bey” sergisiyle sanatçının ünlü “Kaplumbağa Terbiyecisi” de dahil pek çok eserini görme ve bu özel eserleri inceleme, deneyimleme şansı sunan Pera Müzesi zengin koleksiyonuyla mutlaka görülmeli.

 

Yer: Pera Müzesi/Şişhane

Ziyaret: Pazartesileri kapalı olan müze Salı’dan Cumartesi’ye 10.00-19.00, Pazar günleri de 12.00-18.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Müzenin tam bilet giriş ücreti 50 TL iken öğrenciler 25 TL ödeyerek müzeyi ziyaret edebilir. Ayrıca çarşamba günleri tüm gün ve cuma günleri 18.00-22.00 arası müze girişleri öğrenciler için ücretsiz.

 

İSTANBUL RESİM VE HEYKEL MÜZESİ

 

1937’de kurulan ve açılışı Atatürk tarafından yapılan İstanbul Resim ve Heykel Müzesi aynı zamanda Türkiye’nin ilk plastik sanatlar müzesi oluşuyla kültür sanat tarihimizde önemli bir yere sahip. Yıllara yayılan mekan değişiklikleri, taşınmalar ve tadilatların sonunda geçtiğimiz aylarda ziyarete açılan müze sanatseverlere saatlerce gezebileceği ve belki de tek günde bitiremeyeceği geniş koleksiyonuyla keyifli bir deneyim ve sanat dolu bir gün sunuyor. 

 

İçinde bulunduğumuz aylarda ziyaret edilebilen koleksiyon sergisinde Türk resminin önemli isimlerinden İbrahim Çallı, Bedri Rahmi Eyüboğlu, Cihat Burak ve daha pek çok ismin eserlerinin yanı sıra geniş heykel koleksiyonundaki İlhan Koman, Kuzgun Acar, Ali Teoman Germaner gibi isimlerini eserlerini yakından görme şansı sunuyor. 

 

Bugüne kadar yapılmış en geniş seçkilerden biri olan koleksiyon sergisini görmek ve belki de daha önce tanımadığınız sanatçılarla tanışmak size iyi gelecektir.

 

Yer: İstanbul Resim ve Heykel Müzesi/Tophane-Karaköy

Ziyaret: Pazartesileri kapalı olan müzesi salı günü 10.00-20.00 arası, diğer günlerde ise 10.00-17.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Müzenin tam bilet giriş ücreti 60 TL iken 18 yaş üstündeki öğrenciler 30 TL ödeyerek, 18 yaşın altındaki öğrenciler ise ücretsiz olarak müzeyi ziyaret edebilir. Ayrıca salı günleri de 16.00-20.00 arasında müze ziyareti tüm öğrenciler için ücretsiz.

 

Bu yazıya dahil ederken özellikle birbirine yakın konumlarda olmasına özen gösterdiğim bu müzeleri, bir hafta sonunu ayırarak arka arkaya gezmek keyifli olacak ve sanatla iç içe bir kış günü geçirmek için ideal bir plan olacaktır diye düşünüyorum. Ayrıca yol üstünde sürpriz bir şekilde karşınıza çıkacak, daha az sayıda eser barındıran koleksiyonlara sahip koleksiyonerlere  ve genç sanatçılara da şans tanıyan sanat galerilerine de göz atmayı unutmayın!

 

 

Necati Berke Tutak- Arya Genç Üyesi

 

 

 

Scroll to Top