Melek Yatırımcı Kavramı Nedir?

 

Startup denildiği zaman akıllar ilk gelen terimlerden biri melek yatırımcılardır. Peki melek yatırımcı nedir kime denir?

Melek Yatırım Nedir?

Melek Yatırım, melek yatırımcılar tarafından henüz ürün ve şirket oluşumunu yeni tamamlamış girişimlere yapılan yatırımdır.

Melek Yatırımcı kimdir?

Melek yatırımcılar henüz yolun başında olan girişimci işletmelere yatırım yapan, bu işletmelerin büyümeleri ve gelişimleri için sermaye sağlayan kişilerdir. Melek yatırımcılar eski başarılı girişimciler olabilecekleri gibi büyük şirket ve holdinglerin genel müdür ve C level (CEO, CTO, CMO vb.) yöneticileri de olabilir.

Bazı uzmanlar Melek Yatırımcı kavramını, “girişimcinin melekleri” şeklinde ifade etmektedir.

Melek yatırımcıların hedefi nedir?

Melek Yatırımcıların hedefi; yeni oluşan ve potansiyel vaat eden projelere maddi destek sağlayarak, söz konusu projelerin gelişimine katkıda bulunmaktır. Kısacası yüksek getiri potansiyeli olan bir iş fikri hayata uygulama aşamasına geldiğinde, melek yatırımcının ilgisini çekmektedir.

Bazı melek yatırımcılar henüz ürün geliştirme aşamasında olan (erken aşama) bir girişime de yatırım yapabilirler. Fakat çoğu melek yatırımcının yatırım ilgileri ürün ve şirketleşme aşamasını tamamlamış girişimlere yöneliktir.

Melek Yatırımcı Ağı Nedir?

Girişimcilik ekosisteminde bireysel yatırım yapan ve diğer melek yatırımcılar ile birlikte ortak yatırımlar yapan 2 çeşit Melek Yatırımcı mevcuttur.

Ortak yatırım yapan Melek Yatırımcılar genelde bir Melek Yatırımcı Ağına üyedir. Melek Yatırımcı Ağları‘nda çalışan operasyon ekibi ağa üye melek yatırımcıların yatırım yapabileceği girişimleri araştırıp onlar ile ilk görüşmeleri gerçekleştirir. Bu ekip sonrasında seçilen ve uygun görülen girişimler ile melek yatırımcı üyelerin bir araya geldiği toplantılar düzenler. Süreç olumlu ilerler ise yatırım için gerekli hazırlıkları (sözleşmeler ve hukuki işlemler vb.) yaparlar.

Melek yatırım ağına verebileceğimiz en güzel örneklerden biri de Arya Kadın Yatırım Platformu’dur.

 

Arya Kadın Yatırım Platformu, Türkiye’nin tek kadın odaklı yatırım platformudur. Kadın liderliğindeki şirketleri, “Akıllı Para” yatırımı yaparak, maddi kaynakların ötesinde değer katabilecek melek yatırımcılar ile bir araya getirir. Arya’nın gücü, girişimcilerin büyümelerine ivme kazandırmak için yatırımcıların finansal ve profesyonel kaynaklarını birleştirebilmesinden gelir.

Melek yatırımcı kavramı nedir üzerine ufak bir yolculuğa çıkmış olduk ve yolculuğumuzu burada sonlandırıyoruz. Fakat siz de bir girişim sahibi veya yatırım arayan bir projede yer alıyorsanız melek yatırımcılar ile iyi ilişkiler geliştirmenizi tavsiye ederiz.

Vuslat Sena Emre

Arya Genç Kulüp Üyesi

Scroll to Top