Nedir Bu Başarılı Kişilerin Arkasındaki Rutinler?

 

Birçoğunu haberlerde, dergilerde veya sosyal medyada görüyoruz. Yeri geliyor başarıları yeri geliyor başarısızlıkları ile karşımızdalar fakat bir şekilde iş dünyasının tanındık ve başarılı isimleri olarak hayatlarımızdalar. Peki onları farklı yapan hayat rutinleri, motivasyonları neler?

 

Arianna Huffington

 

Arianna Stassinopoulos Huffington, Yunan-Amerikalı bir yazar, sendika köşe yazarı ve iş kadınıdır. Thrive Global’in kurucusu ve CEO’su olan The Huffington Post’un kurucu ortağıdır. Time Magazine’in dünyanın en etkili 100 kişisi listesinde ve Forbes En Güçlü Kadın listesinde yer aldı. Ancak diğer işkolik girişimcilerin aksine:

 • Sabahları yoga yapmayı çok seviyor ve her güne istisnasız 30 dakika meditasyonla başlıyor. Bu süre zarfında akıllı telefonundan uzak durmasına yardımcı oluyor.
 • Yeterli uyku konusunda hayli takıntılı olduğu biliniyor. Her gece 8 saat uyumayı seviyor. Daha kaliteli bir uyku adına tüm cihazlarını yatmadan önce kapatıyor ve odasının dışında tutuyor.

 

ELON MUSK

 

Sıradışı fikirleri, projeleriyle yeni çağın dahi çocuğu olarak tanınan Elon Musk’ı duymayanımız yoktur.

 • Gece 1:00’de yatıp sabah 7:00’de kalkıyor. Yıllar geçtikçe onun tatlı noktası olduğunu keşfetmiştir. “Uyku gerçekten harika. Yeterince uyumazsam oldukça huysuz olduğumu görüyorum.” demiştir. Musk, 2015 reddit AMA’sında yaptığı açıklamada, “Belirli bir uyku eşiğinin altına düşebilirim, ancak daha az saat uyuyacak olursam zihinsel keskinliğim etkileneceği için daha az iş yapacağım”.Genellikle kahvaltı etmiyor; nadiren bir kahvenin yanında omlet yiyor.
 • Kahvaltının aksine her zaman vakit bulacağı günlük bir alışkanlığı var: Birçok fikrin kaynağına atfettiği duş.
 • Öğle yemeğini de iş arasında basitçe 5 dakikada atıştırıyor.
 • Günde 1 ya da 2 kez ya koşu bandında ya da ağırlık çalışarak egzersiz yapıyor.

 

MARISSA MAYER

Stanford Üniversitesi’nde lisansını tamamladıktan sonra master’ını da aynı üniversitede yapan Mayer bilgisayar bilimleri dersinde gösterdiği üstün performansla henüz mezun olmamışken 14 iş teklifi aldı. Teklifler arasından Google’ı seçen Mayer, şirketin 20. çalışanı ve ilk kadın mühendisi oldu. 2012 yılında Yahoo’nun başına geçmeden Mayer zaten büyük bir servetin sahibi olmuştu. Google’ın ilk çalışanlarından olan Mayer, şirketin 2004’te halka arzıyla birlikte büyük paralar kazandı. YAHOO CEO’su olan Mayer:

 • Günde 4-6 saat uyuyor.
 • İşkolikliği ile bilinen Marissa Mayer, eğer duş aldığımız zamanları da optimize edersek haftada 130 saat çalışabileceğine inanıyor.

 

JEFF BEZOS

 

Jeffrey Preston Bezos dünya çapında faaliyet gösteren teknoloji şirketi Amazon’un kurucusu, CEO’su ve başkanı olarak bilinen Amerikalı internet girişimcisi, sanayici, medya sahibi ve yatırımcıdır. 2017 öncesi, Forbes servet endeksindeki listesindeki ilk yüz milyarderden olan Bezos, 2017 sonrası ise dünyanın en zengin kişisi oldu ve Temmuz 2018’de net serveti 150 milyar Amerikan dolarını geçti.

 • Ne olursa olsun günde 8 saat uyku disiplininden ödün vermiyor.
 • Bu uğurda ofiste bir uyku tulumu bulunduruyor.
 • Haftanın salı ve perşembe günlerine kesinlikle toplantı almıyor ve bu iki günü kesintisiz çalışarak geçiriyor.

 

INDRA NOOYI

 

Indra Krishnamurthy Nooyi Dünyanın ikinci büyük yiyecek ve içecek firması olan PepsiCo’nun Başkanı ve CEO’su. 14 Ağustos 2006 tarihinde, firmanın eski CEO’su Steve Reinemund’un ardından şirketin yeni CEO’su olacağı ilan edildi. Reinemund, 1 Ekim 2006 tarihinde 58 yaşında emekli oldu. Forbes dergisinin 2006 anketine göre, Bayan Nooyi, dünyanın en etkili 100 kadını arasında dördüncü sırada kendine yer bulmuştur. 2006 yılında yine başka bir dergi Fortune tarafından dünyanın en güçlü kadını seçilmiştir.

PepsiCo CEO’su Forbes dergisi 2006 yılı anketine göre “Dünya’nın En Güçlü 100 Kadını” listesinde 4. sırada yer alan Indra Nooyi

 • Her sabah 4’te uyanıyor.
 • Saat 7’den önce ofiste oluyor.

 

STEVE JOBS

Dünya’nın en başarılı insanları listesinin başında, şüphesiz birçok kişi için Steve Jobs gelir. 2011’de aramızdan ayrılan Jobs, sabahları güne kendisine tek bir soru sorarmış: “Bugün hayatımın son günü olsaydı, az sonra yapacağım işlerden mutluluk duyar mıydım?” Bir süre üst üste “Hayır” cevabını alırsa da hayatında bir şeyleri değiştirmesi gerektiğine karar verirmiş.

 • Tam bir sabah insanı olan Steve Jobs, 06:00’da uyanıyordu ve güne erken başlamayı seviyordu.
 • İşe gitmeden önce maillerini evde kontrol edip, kalan vakitte de ailesiyle kahvaltı yapıyordu.
 • Pazartesi sabahları toplantı yaparak yeni çıkan ürünleri ve gelişmek için neler yapabileceklerini, ekip arkadaşlarıyla paylaşıyordu.

 

Howard Schultz, Starbucks Kurucusu

 

Gerek iş toplantıları gerek ders çalışmak gerekse kahve alıp çıktığımız Starbucks’ın kurucusu ise güne erken başlayanlardan.

 • Schultz, sabahları 04.30’da uyanıyor ve üç köpeğini yürüyüşe çıkarıyor.
 • Eve döndükten sonra ise kendine koyu kavrulmuş Aged Sumatra kahvesini hazırlıyor. Starbucks CEO’sunun sabah rutininde kahvenin rol oynaması şaşırtıcı olmasa gerek.

 

Vuslat Sena Emre

Arya Genç Kulüp Üyesi

Scroll to Top