Pandemide Değişen Şirket Logoları

Aniden hayatımıza giren ve dünyayı etkisi altına alan Corona virüs salgını çeşitli önlemleri de beraberinde getirdi. Virüsün yayılmaması için alınması gereken bireysel önlemlerin başında diğer insanlarla aramıza en az 1,5 metre mesafe koymak geliyor.

Farklı sektörlerden markalar da virüsün yayılmaması için sosyal mesafe kuralına uymaya ve çeşitli önlemler almaya çalışıyor. Bu önlemlere dikkat çekmek adına yapılan akımlardan biri de markaların kendi logolarını sosyal mesafe ve evde kalma önlemlerine göre yeniden yorumlanması. Slovenyalı kreatif direktör Jure Tovrljan tarafından 14 Mart 2020 tarihinde Coronavirus Logos adlı bir proje ile hayata geçirilen bu akım, kendisi tarafından “Bu zor zamanlarda logoların nasıl görünmesi gerektiğiyle ilgili bir fikir. Olduğunuz yerde durun çocuklar. Evde kalın.” açıklamasıyla paylaşıldı. Coronavirus Logos projesine Nike, Apple, Starbucks, Coca-Cola gibi markaların logolarını yorumlarak başlayan Jure Tovrljan diğer markalara da ilham oldu. Markaların yüzleri olarak tanıdığımız logolar bu reklam kampanyasına uyarak ya evde kalmayı ya da sosyal mesafe kuralına uymak bilincini kazandırmaya çalışıyorlar. Aynı zamanda sosyal sorumluluk kapsamında olan bu akım kısa sürede birçok markanın logosuna uygulandı. Buna göre logolar, sosyal izolasyon ve güvenli mesafe kurallarından yola çıkarak yeniden yorumlandı.

Bu markalarda Volkswagen, logosunda iç içe geçen ‘V’ ve ‘W’ harflerini birbirinden ayırırken, Alman üretici Audi’de logosunda iç içe geçen dört halkanın arasını açarak sosyal mesafenin önemine vurgu yapıyor.

Bir diğer Alman otomotiv üreticisi Mercedes-Benz de, logosunda halkanın içinde yer alan yıldızını, halkadan ayırarak sosyal mesafeye dikkat çekmeye çalışıyor. Hyundai ise logosundaki el sıkışan 2 insan figürünü değiştirerek el sıkışan iki insanı tokalaşmaktan kaçınıp dirsek selamı verirken yorumladı.

Corona virüs ile adı kötü bir nama kavuşan Corona biraları ise logolarında esprili bir değişikliğe gitti.

McDonald’s da logosundaki ‘M’ harfini bölerek , Coca-Cola ise logosundaki harflerin arasını açarak sosyal mesafenin önemine dikkat çekmeye çalışıyor. Coca-Cola, New York’taki Times Meydanı’nda yer alan bir dijital reklam panosunda, “Ayrı kalmak, bir kalmanın en iyi yoludur.” şeklinde bir mesaja da yer verdi . Aynı zamanda McDonald’s, logosunun değişmiş halini paylaştığı videoda, “Hep birlikte olabilmek için bir süreliğine ayrıldık.” şeklinde bir mesaj verdi.

Yapılan reklam kampanyaları ve bu tür akımlar dünyada yankı uyandırıp sosyal bilinci güçlendirerek virüsün yayılma hızını azaltma yönünde önemli adımlar atıyor. Corona Virüs salgınının etkileri hala yıkıcı bir biçimde devam ederken uzmanlar insanları bilinçlenmeye ve bireysel önlemleri arttırmaya davet ediyor. Bu davete karşılık markalar da reklam kampanyaları ve bu tür akımlar ile evde kal , sosyal mesafeni koru gibi mesajlar vererek dünayda yankı uyandırıp sosyal bilici güçlendirerek virüsün yayılma hızını azaltma yönünde önemli adımlar atıyor. Markaların bu etkisi ve çalışmaları ilerleyen günlerde de devam edecek gibi gözüküyor.

Doğa Zeren SİPAHİ | Arya Genç Üyesi

Linkedin:https://www.linkedin.com/in/do%C4%9Fa-zeren-sipahi-471aa6172/

Scroll to Top