Sürdürülebilir Bir Yaşam Tarzı Mümkün Mü?

Sürdürülebilirlik; yaşadığımız dünyada çevresel, ekonomik ve sosyal dengeyi koruma ve geliştirmemiz için kilit rol oynamaktadır. Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak için sürdürülebilirlik ilkelerini öğrenmek günümüzde giderek daha fazla önem kazanmakta. Sürdürülebilirliği üç ana başlığa ayırabiliriz: çevresel sürdürülebilirlik, ekonomik sürdürülebilirlik ve sosyal sürdürülebilirlik. Bu yazıda, sürdürülebilir yaşam tarzlarının ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve günlük hayatta nasıl uygulanabileceğini öğreneceğiz. Doğal kaynakların sınırlı olduğu gerçeğinin bilincinde olarak kaynakları nasıl daha verimli kullanabiliriz, çevresel etkilerinini nasıl daha aza indirgeyebiliriz ve sosyal eşitliği nasıl sağlayabiliriz bunlar hakkında birkaç fikir paylaşacağım.

Sürdürülebilirlik dediğimiz ve bireysel olarak yaşam tarzımızda değiştirebileceklerimizin listesi:

● İlk maddemiz atıklarımızı azaltmak, atık yönetimi ve geri dönüşümdür. Bunu alışverişimizi planlayarak, plastik atığı ve ambalajı olmayan ürünler yerine refill denilen tekrar doldurulabilen ürünler tercih ederek, file kullanarak ve atıklarımız için kompost kullanarak gerçekleştirebiliriz.
● İkinci olarak yapabileceğimiz bireysel yaşam tarzı enerji verimliliği sağlayan alışkanlıklar edinmektir. Ev ve iş yerlerimizde elektrikli eşyaların kullanımını minimuma indirebilir, klimaların hava filtrelerini belirli aralıklarla değiştirerek harcadığı enerjiyi azaltabilir, kağıt harcamak yerine dijital alternatiflere yönelebilir, enerji tasarruflu ampüller ve beyaz eşyalar kullanabilir hatta bina yalıtımlarlarıyla enerji verimliliğimizi artırabiliriz.
● Üçüncü yaşam tarzı maddemiz ise sürdürülebilir ulaşımdır. Toplu ulaşımı kullanabilir, bisiklet kullanımı ve yakın mesafelere yürümek gibi çevre dostu ulaşım yöntemlerini tercih edebiliriz.
● Dördüncü maddemiz ise ürün tercihlerimizin doğal ve organik ürünler olmasıdır. Gıda, temizlik ve kişisel bakımda kullandığımız ürünlerin doğal olması hem bu ürünlerin üretim aşamalarının daha temiz olmasını hem de kullanılan ürünlerin daha az atık üretmesi avantajını sağlar.
● Benim için büyük ve kritik öneme sahip beşinci maddemiz ise “Minimalizm” yani basitleştirilmiş yaşam tarzı. Tüketim alışkanlıklarımızı tamamen gözden geçirmeliyiz bunun için minimalizm felsefesini öğrenebilir, basit yaşamın sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini görebiliriz. Özellikle minimalizm başlığın altına ekleyebileceğimiz bir alt başlık; sürdürülebilirlik ve tüketim alışkanlıklarımız. Tekstil tüketim alışkanlarımız global ölçekte sürdürülebilirlik ve etik üretim endişeleriyle giderek daha fazla önem kazanıyor. Son yıllarda, tüketici sosyal ve çevresel etkileri göz önünde bulundurarak alışveriş yapma eğilimi artıyor. Bu nedenle, adil ticaret uygulamalarına ve organik tekstil ürünlerine olan talep artıyor. Ayrıca fast fashion ürünlere ilgi azalırken, daha uzun ömürlü, dayanıklı ve kaliteli ürünlere ilgi yükseliyor. Bu bilinci artırmalı ve tüketim alışkanlıklarımızı bunlara göre düzenlemeliyiz.
● Altıncı maddemiz su kullanımı ve korunması maddesidir. Bunun için bireysel olarak yapabileceklerimiz musluklarda sızıntı olmamasına özen göstermek, sık sık kontrol etmeliyiz ve akan muslukları kapatmak suyu verimli kullanmak için önemlidir. Diş fırçalarken, duş alırken, ellerinizi yıkarken ve mutfaktayken aslında su kullandığımız her alanda su harcamamızı minimuma indirgeyebiliriz. Atık sularımızı bahçe sulama gibi çeşitli yöntemlerle kullanarak sürdürülebilir olmasını sağlayabiliriz.
● Son maddemiz tüm maddeleri kapsayacak olan sürdürülebilirlik için eğitim ve farkındalıktır. Hepimizin, toplumların ve kurumların ekonomik – sosyal sürdürülebilirlik ilkeleri hakkında bilinçlenmesi ve bu ilkeler doğrultusunda hareket etmesi gerekmektedir. Bilinç ne kadar artarsa bu alanda atılacak adımların büyüklüğünün ve etki alanının o kadar artacağını düşünüyorum.

Sürdürülebilir bir yaşam tarzı için yapılabilecek adımlardan bahsettim, belki bir çoğu hali hazırda yaptığımız ve devam ettirdiğimiz alışkanlıklar belki de bazılarının üzerine tekrardan düşünüp yaşam tarzımızı değiştireceğiz. Sürdürülebilir yaşam tarzları ve farkındalığı çok önemli; bugün hem dünyamız için hem de toplumumuzun geleceği için. Her birimizin günlük hayatta atacağı bireysel küçük adımlar büyük değişimlere yol açabilir. Sürdürülebilir yaşam mümkündür. Bu blog yazısında ele aldığımız konuların, sürdürülebilir yaşam tarzlarını benimsememiz ve sürdürülebilirlik farkındalığını artırmamız için bir başlangıç noktası olmasını umuyorum. Daha yaşanabilir bir dünya, bugün ve yarınlarımız için hep birlikte hareket etmeye, adımlar atmaya devam edelim.

 

Beyza Bilgi

Scroll to Top