Geleceğin Eğitim Modelini Tasarlıyoruz: Twin’in Hikayesi ve Gelecek Planları

Twin’in hikayesi YGA’da başlıyor. 

YGA, 2000 yılında Türkiye’de kurulmuş bir sivil toplum kuruluşu. Her yıl 50 bin lise ve üniversite öğrencisi başvuruyor. YGA gönüllüsü olan gençler dünya için faydalı teknolojileri birlikte hayata geçiriyorlar.

Twin’in kurucu ortakları olarak bizler YGA gönüllüsüyken ‘en dezavantajlı çocuklara en son teknolojiyi ulaştırmak’ amacıyla Prof. Aziz Sancar, Prof. Mehmet Toner, Prof. Doğan Cüceloğlu, Sevinç Atabay gibi değerli akademisyenlerin danışmanlığında; Sani Şener, Hüsnü Özyeğin, Ali Koç gibi iş insanlarının desteği ile YGA’nın “Bilim Seferberliği” projesini başlattık.

Bunu sadece bir sosyal sorumluluk projesi olarak değil, ekonomik ve kalkınma modeli olarak düşündük. Oxford’un yaptığı bir araştırmaya göre 2040’a kadar mesleklerin 50%’si otomasyona yenik düşecek. World Economic Forum’a göre de 2030’da gençlerin 50%’si iş yeri için gerekli yetkinliklere sahip olamayacak. Çünkü dünyanın her yerinde eğitim sistemi çocukları geleceğe hazırlamakta yetersiz kalıyor. 

Biz de çocukları geleceğe hazırlamak adına STEM eğitimine odaklanmaya karar verdik. YGA’daki gönüllüler ile kendi robotik ve kodlama setimizi üreterek, her hafta sonu Anadolu’nun farklı bir iline giderek orta okul öğrencileri ile bilim seansları yaptık. 45 ilde 145 ilkokulda 20 binin üzerinde çocukla; onların merak etmeleri, soru sormaları ve kendi elleri ile en son teknolojiyi üretecek donanıma sahip olmaları için çalıştık. Türkiye’de ürettiğimiz ve sahadaki iç görülerle sürekli geliştirdiğimiz bu setler kısa zamanda çok ilgi gördü.

Bilimi daha çok çocuğa nasıl ulaştırabiliriz diye düşündük ve bir televizyon programı yapmaya karar verdik. CNNTürk’te 14 bölümden oluşan Bilin Deneyin isimli programını hazırladık ve sunduk. Bu programdan sonra öğretmenlerden yoğun talep gördük. Ne mutlu ki vizyoner öğretmenler setleri okullarına istiyorlardı. Milli Eğitim Bakanlığı ile protokol imzaladık. Bu kapsamda her yıl MEB ve YGA ile birlikte her yıl en ihtiyaç sahibi 500 köy okuluna 5000 set göndermeye başladık. 

Aynı zamanda yurtdışındaki özel okullar ve ailelerden de satış talebi almaya başladık. 2017 yılının sonunda bir eğitim teknolojileri girişimi olarak Twin Science & Robotics’i kurduk. Bir sosyal sorumluluk olarak başlayan projemiz, sürdürülebilir bir iş fikrine dönüştü. 2020’nin başında İngiltere ofisimizi açtık, bugüne kadar £3M tohum yatırım aldık. İngiltere’de Seedrs kitlesel hisse fonlaması platformunda 25 ülkeden 400 yatırımcı Twin’e yatırım yaptı. UCL, Imperial College London ile içerik tarafında; Rolls-Royce, Ford, Boeing gibi şirketlerle de ürün tarafında iş birlikleri yaptık.


Twin ürünleri bugüne kadar 1,200 okula, 500,000 çocuğa ve 45 ülkeye ulaştı; Bett Awards, World Economic Forum Smart Toy AI Award, Toy Industries of Europe Play for Change Awards ödüllerini aldı. 

Çocuklara geleceğin becerilerini eğlenceli şekilde öğreten 6 fiziksel STEM seti ve mobil uygulamamız var. Her içeriğimizi Birleşmiş Milletlerin 17 sürdürülebilir kalkınma hedefine bağlayarak hazırlıyoruz. Böylece çocuklar hem robotik, kodlama, yapay zekâ gibi geleceğin becerilerini ediniyor, hem de bu becerileri iklim değişikliği gibi dünyanın problemlerini çözmek için kullanıyorlar. Buna çift kanatlı eğitim diyoruz, bir kanadında bilim, bir kanadında vicdan olan çocukların dünyayı güzelleştireceğini düşünüyoruz. Bu çift kanatlı bakış açısının da şu anda dünyanın tam da ihtiyacı olan eğitim modeli olduğunu düşünüyoruz. 

Bugüne kadar aldığımız yatırımlarla önce fiziksel sonra dijital eğitim araçları geliştirdik. Bir sonraki turda VR’a yatırım yapmayı hedefliyoruz. Çocukların metaverse’te dünyanın dört bir yanındaki diğer çocuklarla birlikte eğlenerek öğrendiği, öğrenirken kazandığı, kazandığını kendi eğitimine ve gelişimine yatırabildiği bir dünya hayaline her gün bir adım daha yaklaşıyoruz. Eğitim teknolojileri pazarının 2025’te 410 milyar dolar olacağı öngörülüyor. Yapılan yatırımlar her yıl 2 kat artıyor. COVID ile hem eğitim araçlarının hem de içeriğinin değişmesi gerektiğine tüm dünya ile tanıklık ettik. Bu açıdan önümüzdeki 5-10 yılın inovasyona çok açık ve çok heyecanlı bir dönem olduğunu düşünüyoruz. 

 

Asude Altıntaş Güray – Twin Science & Robotics CEO / Kurucu Ortak

Scroll to Top