Usersdot, 11 milyon dolar değerleme üzerinden yatırım aldı

Usersdot, 11 Milyon Dolarlık Değerleme Üzerinden Aldığı Yatırımla Küresel Büyümeyi Hızlandırmaya ve Yapay Zeka Tabanlı E-Ticaret Çözümlerini Güçlendirmeye Hazırlanıyor.

 

Türkiye’nin e-ticaret sektöründe lider yapay zeka tabanlı B2B SaaS şirketi Usersdot, yatırım turunu 11 milyon dolar değerleme ile kapattı. Arya GSYF liderliğinde gerçekleşen bu yatırım turunda Nuwa Capital, ÜNLÜ & Co gibi önemli VC’ler ve Onur Erbay yeni yatırımcı koltuğunda yer alırken girişimin GBA mevcut yatırımcıları Nevzat Aydın, Varol Civil, Fırat İşbecer, Mehmet Kurtuluş Eker, Alper Akcan, Tolga Ulutaş, Emre Hayretçi ve Emre Erciyas da takip yatırımı yaparak şirkete olan güvenlerini bir defa daha gösterdi. Türkiye’de karlı büyüme ile ilerleyen girişim, yatırımı ODKA (MENA), Asya ve Avrupa’daki büyümesini hızlandırmak için aldı. 

 

2020 yılında Gökalp Caymaz, Şevin Ballıktaş tarafından kurulan Usersdot, Datadot E-ticaret Analitiği Platformu ile sektörde hızla tanınan bir marka haline gelmişti. Usersdot; L’Oreal, Arzum, Estee Lauder, GroupM, Eczacıbaşı, Arçelik, Philips, Haleon, Mavi, Dyson, BSH, Beiersdorf, Penti, Altınyıldız Classic, Reckitt, Flormar, Henkel, The Purest Solutions, Arçelik, Vodafone, eStar, Züber, Karaca, NAOS ve Yves Rocher gibi alanında öncü firmalara e-ticaret kanallarında veri odaklı aksiyonlar alarak karlılıklarını artırırken zaman kazanmalarını sağlıyor. 7 farklı e-ticaret çözümünü tek ekrana taşıyan bu teknoloji,  satış, pazarlama, içgörü, e-ticaret ekiplerinin aynı sayfadan aksiyon almalarını ve aynı hedefe koşmalarını da sağlıyor. 

 

Usersdot‘un yapay zeka tabanlı Datadot platformu, saatlik büyük veri analizi sağlayarak gerçek zamanlı içgörüler, rakip analizleri ve anlık bildirimler sayesinde e-ticaret, pazarlama ve marka ekipleri gibi birden çok ekibe yönelik detaylı analizler sunarken satış ve karlılık artırmalarını, trend ürünleri yakalayıp alışverişçi yorumlarından öğrenmelerini, etkin influencerları belirlemelerini, içgörü ekiplerinin alışverişçilerin satın alma motivasyonlarını, memnuniyet ve memnuniyetsizlik nedenlerini anlamasını tek ekranda sağlıyor. Binlerce ürün sayfasını sürekli olarak tarayarak görünürlük, arama payı, müşteri yorumları ve buy box durumu gibi performans metriklerini ve öneriler sunuyor. 

 

Ayrıca, medya yatırımlarını optimize eden bir veri analizi sunarken aynı zamanda NLP (Natural Language Processing) teknolojisi sayesinde Datadot Review ürünü ile duygu bazlı yorum analizi sunuyor ve alışverişçi yorumlarındaki influencer etkisi, satın alma motivasyonu, iade nedenleri gibi gerçek kullanıcı verisini analiz ediyor. Bu analizler, kullanıcı dostu bir panelde görsel olarak sunulurken, gerçek zamanlı uyarılar ve entegrasyonlar sayesinde ekipler ekran başında olmadıkları zamanlarda bile hızlıca aksiyon alabilmelerini sağlıyor. 

 

Usersdot’un kurucu ortağı ve CTO’su Gökalp Caymaz, yatırım hakkında şunları belirtti: “Bu yatırım, ürünümüzde kullandığımız yapay zeka gücünü artırmamızı sağlayacak ve ürün geliştirme süreçlerimizi ivmelendirecek. Ayrıca ekibe dahil edeceğimiz yeni yeteneklerle ekibimizi büyütüp güçlendireceğimiz için oldukça heyecanlıyız.”

 

Şirketin kurucu ortağı ve CEO’su Şevin Ballıktaş ise, “Hedefimiz Türkiye’nin ikinci yazılım unicorn’u olmak. Türkiye’de elde ettiğimiz tecrübe ve bilgiyi yeni pazarlarda kullanmak için sabırsızlanıyoruz. Asya ve Ortadoğu odağındaki büyümemizi bu yatırımla hem ekip hem de ürün çerçevesinde güçlendireceğiz.” diye belirtiyor.

 

Usersdot, hızla dönüşen e-ticaret sektörünün büyük veri analizi ihtiyaçlarını karşılamak ve karlılık artırmak sözüyle küresel bir varlık oluşturmayı hedefliyor. Özellikle Almanya, İtalya, Fransa, İngiltere gibi Avrupa pazarlarına ek olarak MENA bölgesi ve Tayland, Vietnam, Singapur ve Endonezya gibi Asya ülkelerinde pazar payını artırmak için güçlü bir konum elde etmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda Türkiye’de e-ticaret analitiği alanında liderliğini sürdürüyor ve ürün portföyünü yapay zeka uygulamalarını genişletme yönünde geliştiriyor. 

 

Şu anda altı kurumsal çözüm ve bir KOBİ çözümü sunan Usersdot, müşterilerinin satışlarını ve karlılıklarını artırmalarına destek oluyor. Bu son yatırım, Usersdot’un küresel yolculuğundaki önemli bir kilometre taşını temsil ederken ve şirketin potansiyelini maksimum düzeyde kullanma taahhüdünü kanıtlıyor.

Scroll to Top