Yeni Yıl Yaklaşırken Kişisel Gelişim Önerileri

 

Hayatımızın her alanında yapmamız gerektiğine inandığım bir adımla başlamak istiyorum. Kişisel gelişimin genel geçer tanımı ve benim için ne ifade ettiğiyle..

Nedir bu kişisel gelişim?

“Kişisel gelişim; kapitalist modern dünya ekonomilerinin geliştiği toplumlarda, bireylerin ekonomik, sosyal veya psikolojik sorunlarına kendi başlarına çözüm üretmelerini sağlamaya dönük ortaya çıkan kültürel hareket ve onun uzantısı ürünlerin tümünü kapsayan bir ifadedir.”

Benim kişisel gelişimden anladığım ise kısaca kendi değerlerimiz doğrultusunda belirlediğimiz hedeflere ulaşmak için yaptığımız aktiviteler. Bu aktiviteleri genelleştirmenin doğru olmadığını düşünmekle birlikte alışkanlık haline getirmemizin, bize farklı bir soluk getireceği alanlardan da bahsetmek istiyorum.

-Alışma Süreci:

Tabiki her birimizin hedefleri net ve belirgin değil, emin olmadığımız kendimizi boşlukta hissettiğimiz zamanlarda ise yapılabilecek en güzel aktivite bir işe başlamak olacaktır. Uzun zamandır yapmak istediğiniz işin ilk adımını atabilir ve bu ilk adımı devam ettirmek için o an ne hissettiğinizden ziyade o aktiviteden sonra nasıl bir tad aldığınıza odaklanmak doğru olacaktır.

Çünkü alışkanlığa sahip olmadığımız her alan bize ilk başta yorucu ve sıkıcı gelecektir. Bu alışkanlığa sahip olma sürecinde bu fikirlerin bilincinde hareket etmek bu zorlu alışma sürecini aşmayı kolaylaştıracaktır.

-Sürdürülebilirlik:

Hayatımızın her alanında olduğu gibi bu sürecin de kendine özgü zorlukları var.

Genelleştirmelerden olabildiğince uzak durmak ve kendi doğrularımızı inşa etmek bilmemiz gereken ana kuralların başında geliyor.

“Eğer 1 hafta gitar çalmazsan, tekrar öğrenme sürecini sağlaman çok zorlaşabilir. O yüzden en azından 2 günde bir gitarı eline almalısın.”

“İlk ay içerisinde bu kısmı halledersen, 1 sene içerisinde gitarı halledersin.”

Yukarıdakiler gibi safsatalardan olabildiğince uzak dururken kendi ihtiyaçlarımıza, değerlerimize, hissettiklerimize odaklanarak alışkanlıkları inşa etmek, atılabilecek en doğru başlangıç adımlardan biri olacaktır.

-Anlamlı nedenler:

Uzun zamandır bir konuda adım atıp gelişmek istememize rağmen hala yerimizde sayıyorsak o işi ya başkalarının bize şunu yapmalısın dediği için yapıyoruz ya da kendimize yeterince gerçekçi nedenler bulamıyoruz. Sağlam adımlar atmanın yegane yolu aklımızda dağınık olan nedenleri not alarak bir araya getirecek zamanı kendimize vermek ve bu analiz sonucunda hangi kararı almamız gerektiğini akıl süzgecimizden geçirerek belirlemek.

Farklı soluklar:

Her gün isteyerek veya istemeyerek belli aktivitelere zaman ayırıyoruz, eğer farklı alışkanlıklar edinmek istiyorsak şu anda zamanımızı nasıl değerlendirdiğimizin farkında olmamız ve gerekli boşluğu yaratmamız gerekiyor. Gelelim bu farklı soluklara:

-Ruhun Gıdası Müzik:

Müzik hepimizin hayatında yer işgal ediyordur. Dinlediklerimize daha farklı bir açıdan bakmak için bir müzik aletini öğrenmek güzel bir adım olacaktır. Ama bu söylediğim tünelin en ucundaki hedef, buna ulaşmak için bazı aşamaları geçmemiz gerekiyor. Bu aşamlardan ilki ise çalmak istediğimiz müzik aletine ve uçsuz bucaksız internet mecrasında bize yol gösterecek bir eğitmene karar vermek.

Yazımın başında da bahsettiğim gibi size harekete geçirebilecek bazı nedenler:

-Hayatın yorgunluğunda sığınabileceğiniz limanlardan biri.

-Yaratıcılığınızı arttırarak olaylara farklı açıdan bakmanızı sağlamak için mükemmel bir yol.

-Üretmenin gücünü fark etmenin yollarından biri.

-Sporu hayatınızı sokmaya ne dersiniz?

Aslında hareket etmemek yani dolaylı olarak spor yapmamak mümkün değil. Sporun faydası ve farklı sistematik olarak yapıldığında ortaya çıkıyor. Bizi mutlu edecek spor dalının var olduğuna inanıyorum. Bir örnek verecek olursam, şans eseri hem zihnimi hem de vücudumu çalıştıran oryantiring sporu ile karşılaşmam doğaya ve haritalara karşı bakış açımı kökünden değiştirdi.

Peki neden sporu hayatımıza dahil etmeliyiz?

-Anlatılamaz bir mutluluk aracı, başarmanın hissi bambaşka.

-Sayısız hastalığa dolaylı yoldan önlem almanın en basit yollarından biri.

-Kendinle baş başa kalmak için mükemmel bir yol.

En azından hayatınızda bir kere de olsa boğazı koşma deneyimini yaşadıktan sonra bana hak vereceğinize inanıyorum.

-Farklı bir dünya tiyatro ve sanat:

Tiyatronun tadını bir kere aldıktan sonra hayatınızdan çıkarmak imkansız hale geliyor. Günlük işleriniz arasında boş zamanı yaratarak veya mecbur kalarak bir kere tiyatroya gidin ve kendi hayatınızdan olabildiğince uzaklaşarak tiyatroyu hissedin.

Söylediklerim müzeler sanat galerileri için de geçerli. Örneğin, İstanbul içerisinde bedavaya sayısız sanat galerisi oluyor. Zamanı unutarak o sanat eserlerini anlamaya çalışmak, bu eserler üzerine düşünmek tarifi olmayan bir tad.

-Kitapların Büyüsü:

Kitap okumak, fiziksel olarak seyahat etmenin çok zor hale geldiği özellikle bu dönemlerde, zihinsel seyahat etmenin en güzel yolu. Ve aynı zamanda teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin okumak öğrenmenin en etkili yollarından biri olacak kalacak.

Peki, kitaba daha fazla zaman ayırmak bize ne gibi artılar sağlar?

-Aynı anda farklı hayatları deneyimlemek için bir araç.

-Hayal gücümüzü diri tutmanın en etkili yollarından biri.

 

Hayati Yetkinlikler:

-İfade edebilmek:

Aslında burda bahsetmek istediğim doğru yerde doğru ses tonunu vererek hem karşı tarafa hissettiklerimizi daha iyi iletmek hem de fikirlerimizi doğru şekilde açıklamak. Bu yetginliği geliştirmek için kameranın karşısına geçip belirlediğiniz bir konudan sapmadan o konu hakkında düşüncelerinizden bahsetmek ardından bu videoyu analiz etmek güzel bir yol olacaktır.

-Daha değerli sonuçlar almamızı engelleyen, yani bir işin verimini düşüren en önemli etkenlerin başında yanlış anlamalar geliyor.

-Kendini dinleyebilmek:

Sadece kendimizi dinlediğimiz eylemlere belki de diğer tüm aktivitelerden daha çok ihtiyacımız var. Kendimiz için en ideal yöntemi bulmak yine denemekten geçiyor. Sizin için en verimli yöntem meditasyon yapmak, ibadet etmek, kamera karşısında hiçbir kaygı gütmeden nasıl hissettiğimiz hakkında konuşmak, yıldızlara bakmak olabilir.

-Farkında olabilmek:

Yaşadıklarımızın düşündüğümüz aksine tamamen farklı nedenlere sahip olabileceğini aklımızın bir köşesinde bulundurmak, önyargılarımızı olumlu yönde inşa etmek en hayati yetginliklerden bir tanesi. Farklı kesimlerden insanların hayat görüşlerinin, motivasyonlarının birbirlerinden ne kadar çeşitli olabileceğinin ve eski fikirlerimizin bize ne kadar saçma geldiğinin farkında olarak şu andaki fikirlerimizin de ilerideki kendimize saçma geleceği fark edersek insanlara karşı farklı bakış açıları inşa edebiliriz.

Hayal ettiğimiz kişiye ulaşmak için bizi hedeflerimize ulaştıran eyleme kişisel gelişim gözüyle bakılabilir, kendi doğrularımız çerçevesinde kendi kişisel gelişim öykümüzü kendimizin yazması gerektiğine inanıyorum. Naçizane önerilerim farklı bir bakış açıdan bakmanızı sağladıysa ne mutlu bana. Hedeflerinizi ve doğrularını keşfetmeniz dileğiyle..

Planlar ve sürdürülebilirlik için matbaadan büyük boy halini bastırıp odanıza asabileceğiniz 2021 yılı takvimi: https://drive.google.com/file/d/1k4mHz3JtRm2pCYEA0S9QbZSDTlg8vlEY/view

Samet Başaran

Arya Genç Kulüp Üyesi

Fotoğraf Kaynakçası:

https://unsplash.com/photos/vclyqEKLJUM

https://unsplash.com/photos/SFEvfN01-ao

Scroll to Top